شورای امنیت به اتفاق آراء کره شمالی را تحریم نفتی کرد

شورای امنیت

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

این دهمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه کره شمالیست

شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به آزمایش موشکی ماه گذشته کره شمالی، تحریم‌هایش علیه پیونگ یانگ را تشدید کرده که از جمله بخش عمده صادرات فرآورده های نفتی به کره شمالی را ممنوع اعلام می‌کند.

این قطعنامه که آمریکا پیش‌نویس آن را تهیه کرده بود روز جمعه (۲۲ دسامبر) به اتفاق آراء تصویب شد. چین، بزرگ‌ترین شریک تجاری کره شمالی، در کنار روسیه به پیش نویس رای مثبت دادند.

به موجب این قطعنامه، کره شمالی هر سال فقط اجازه دارد حدود چهار میلیون بشکه نفت خام و حداکثر ۵۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی مانند بنزین و گازوئل وارد کند.

به این ترتیب انتظار می‌رود صادرات فراورده های نفتی به کره شمالی - که عمدتا توسط چین انجام می‌شود - ۹۰ درصد کاهش پیدا کند.

بنا بر قطعنامه جدید، کارگران کره شمالی در کشورهای دیگر باید در ظرف ۲۴ ماه به کشورشان بازگردند - اقدامی که می‌تو‌اند به یکی از منابع درآمد ارزی دولت کره شمالی ضربه وارد کند.

همچنین ممنوعیت‌های جدیدی علیه صادرات تولیدات داخلی کره شمالی در نظر گرفته شده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آزمایش موشکی روز ۲۹ نوامبر کره شمالی از نوع قاره پیما بود

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، گفته است این قطعنامه «پیام صریحی به پیونگ یانگ است که سرپیچی بیشتر موجب انزوا و مجازات بیشتر خواهد شد.»

وو هاتائو، نماینده چین، هم قطعنامه را بیانگر موضع «متفق القول» جامعه بین المللی در قبال برنامه‌های تسلیحاتی کره شمالی خواند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هم در شبکه تویی‌تر با استقبال از رای شورای امنیت نوشت که «جهان خواهان صلح است نه مرگ.»

این دهمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه کره شمالیست که به خاطر آزمایش موشکی روز ۲۹ نوامبر این کشور وضع شده است.

آن موشک بالستیک از نوع قاره پیما بود که پس از طی مسیری در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر در جنوب دریای ژاپن به آب افتاد.