نخست‌وزیر اسپانیا درخواست مذاکره رهبر برکنار شده کاتالونیا را رد کرد

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا (چپ) می گوید فقط با شخصی که به عنوان رئیس آینده دولت منطقه‌ای برگزیده شود مذاکره خواهد کرد

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا (چپ) می گوید فقط با شخصی که به عنوان رئیس آینده دولت منطقه‌ای برگزیده شود مذاکره خواهد کرد

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا، درخواست مذاکره کارلس پوجدمون، رئیس برکنار شده دولت منطقه‌ای کاتالونیا - که در بروکسل بلژیک در تبعید خودخواسته بسر می برد - را رد کرده است.

آقای پوجدمون روز جمعه (۲۲ دسامبر) ضمن استقبال از این که حزب او و احزاب جدایی‌طلب دیگر در انتخابات کاتالونیا اکثریت خود را در پارلمان حفظ کرده اند، گفت: «این خواست مردم کاتالونیاست. فکر می کنم که نقشه (نخست وزیر) ماریانو راخوی موثر نبوده است، بنابراین ما باید راه‌های تازه ای را برای حل و فصل بحران پیدا بکنیم.»

کارلس پوجدمون خواهان لغو اتهامات دولت مرکزی علیه او و سایر جدایی‌طلبان است و امیدوار است که به قدرت بازگردد. او همچنین می گوید چند مقام سابق دولتش که به جرم براندازی در زندان به سر می‌برند باید آزاد شوند.

اما نخست‌وزیر اسپانیا در واکنش اعلام کرد که فقط با شخصی که به عنوان رئیس دولت منطقه‌ای برگزیده شود مذاکره خواهد کرد و رهبر آینده این منطقه باید در کاتالونیا حضور داشته باشد.

ماریانو راخوی تاکید کرد که مذاکرات احتمالی باید در «چارچوب قانون و به‌طور واقع بینانه» انجام شود. او افزود: «من این پیشنهاد را به کاتالونیا می دهیم چرا که مردم آن را دوست دارم.»

بیشتر بخوانید:

بنابر قوانین کاتالونیا، حزبی که بیشترین آرا را در انتخابات کسب کند اجازه دارد برای تشکیل دولت محلی اقدام کند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

نظرسنجی‌ها پیروزی احزاب حامی استقلال کاتالونیا را پیش‌بینی کرده بود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در این دوره حزب شهروندان با کسب حدود ۳۷ کرسی را کسب کرده است؛ این حزب راستگرا از خودمختاری کاتالونیا بدون نیاز به استقلال از اسپانیا، حمایت می کند.

اینس آریمدس گارسیا، رهبر حزب شهروندان، گفته است با وجود آن که تشکیل دولت ائتلافی با مشارکت احزاب جدایی‌طلب بعید به نظر می‌رسد اما او در این عرصه "تلاش خود را خواهد کرد."

ناظران معتقدند احزاب استقلال طلب همچنان برای تشکیل دولت ائتلافی از بخت بیشتری برخوردار هستند زیرا در مجموع حدود ۷۰ کرسی را کسب کرده اند.

پارلمان قبلی کاتالونیا - که پیش از انحلال به استقلال کاتالونیا از اسپانیا رای داد - هم در کنترل احزاب جدایی‌طلب بود.

انتظار می رود پارلمان بعدی کاتالونیا یک بار دیگر صحنه مجادله بین احزاب طرفدار خودمختاری بدون جدایی از اسپانیا در یک طرف و حامیان تشکیل یک کشور جدید و استقلال کامل از مادرید در طرف دیگر بشود.

انتخابات روز پنجشنبه در پی آن برگزار شد که دولت اسپانیا در ماه اکتبر گذشته با غیرقانونی خواندن همه پرسی استقلال در کاتالونیا، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در این منطقه خودمختار شد.