بازداشت یک مظنون به اتهام قصد 'حمله تروریستی روز کریسمس' در سانفرانسیسکو

پلیس فدرال می گوید متهم قصد داشت در روز کریسمس محله پرازدحام پیئر ۳۹ سانفرانسیسکو را - که از بخش‌های توریستی است - هدف قرار بدهد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پلیس فدرال می گوید متهم قصد داشت در روز کریسمس محله پرازدحام پیئر ۳۹ سانفرانسیسکو را - که از بخش‌های توریستی است - هدف قرار بدهد

پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) یک سرباز سابق نیروی تفنگداران دریایی آمریکا را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله‌ای تروریستی در شهر سانفرانسیسکوی کالیفرنیا دستگیر کرده است.

مقامات می‌گویند آوریت آرون جامسون - ۲۵ ساله و ساکن شهر مودستو - از هواداران گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بوده و نقشه‌اش را با ماموران مخفی اف‌بی‌آی مطرح کرده بود.

بنا بر کیفرخواست صادر شده، متهم قصد داشت در روز کریسمس محله پرازدحام پیئر ۳۹ سانفرانسیسکو را - که از بخش‌های توریستی است - هدف قرار بدهد.

اف‌بی‌آی می‌گوید در خانه متهم اسلحه، یک وصیتنامه و یادداشت برعهده گرفتن مسوولیت حمله کشف کرده است.

مقامات می‌گویند که در یادداشت مذکور به تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل اشاره شده است.

گفته می‌شود متهم از ماه سپتامبر گذشته و پس از آنکه در برخی رسانه‌های اجتماعی از تمایلاتش به «اعتقادات جهادی افراطی» صحبت کرده بود تحت نظر بوده است.

اف‌بی‌آی می‌گوید متهم می‌خواست با استفاده از مواد منفجره مردم را به ناحیه‌ای کوچک‌تر بکشاند تا بتواند تعداد بیشتری را هدف قرار بدهد. گفته می شود که متهم با ماموران مخفی پلیس فدرال برای خرید مواد ساخت بمب لوله‌ای تماس گرفته بود.

با این حال وی در ۱۸ دسامبر به مامور مخفی گفته بود که از برنامه اش منصرف شده است زیرا «من فکر نمی‌کنم که بتوانم این کار را انجام بدهم. من نظرم عوض شده است.»

اف‌بی‌آی آقای جامسون را دستگیر و به تلاش برای حمایت مادی از یک گروه تروریستی بین المللی متهم کرده است.

جامسون در سال ۲۰۰۹ میلادی آموزش مقدماتی نیروی تفنگداران دریایی آمریکا را پشت سر گذاشت اما به خاطر آنکه بیماری آسم خود را پنهان کرده بود از این نیرو اخراج شد.