رئیس جمهوری سابق پرو از زندان به بیمارستان منتقل شد

حق نشر عکس EPA
Image caption آلبرتو فوجیموری از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۰ میلادی رییس جمهوری پرو بود

بنا بر گزارش‎ها، آلبرتو فوجیموری، رئیس جمهوری سابق پرو، در زندان بیمار شده و با آمبولانس به بیمارستانی منتقل شده است. پزشکان می‌گویند که فشار خون آقای فوجیموری به شدت پائین آمده و ضربان قلب وی غیرعادی شده بود.

آلبرتو فوجیموری - ۷۹ ساله - در سال ۲۰۰۹ میلادی به اتهام ربودن و قتل غیرنظامیان توسط جوخه‌های مرگ به ۲۵ سال زندان محکوم شد. آقای فوجیموری در دسامبر ۲۰۰۷ هم به جرم سو استفاده از قدرت به شش سال زندان محکوم شده بود.

او که از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۰ میلادی رییس جمهوری پرو بود، متهم است که در جریان مبارزه با شورشیان چپگرا در دهه ۱۹۹۰ میلادی جوخه‌های مرگ تشکیل داده بود و آن‌ها را علیه مخالفانش استفاده کرده بود.

آقای فوجیموری پس از سرنگونی دولتش در سال ۲۰۰۰ به ژاپن گریخت. او در سال ۲۰۰۵ در شیلی بازداشت شد و بعد به پرو مسترد شد.

او نخستین رهبر یک کشور آمریکای لاتین است که هرچند از طریق دموکراتیک به قدرت رسیده بود به اتهام نقض حقوق بشر و سو استفاده از قدرت به حبس طولانی محکوم شده است.

انتظار می‌رود که خبر بیماری آلبرتو فوجیموری فشار‌ها بر پدرو پابلو کوچینسکی، رئیس جمهوری پرو برای عفو فوجیموری را افزایش بدهد - تصمیمی که می‌تواند اعتراض مخالفان را در پی داشته باشد.

سه روز پیش هواداران آلبرتو فوجیموری در کنگره پرو در اقدامی غیرمنتظره مانع از تلاش مخالفان برای استیضاح رئیس جمهوری فعلی شدند که به فساد مالی متهم است. آقای کوچینسکی اتهامات را بی‌اساس می‌داند.

موضوعات مرتبط