کره شمالی: تحریمهای تازه به معنی اعلان جنگ است

پرچم کره شمالی حق نشر عکس Reuters

مقامات کره شمالی در واکنش به تازه‌ترین تحریمها علیه این کشور آنها را به منزله اعلام جنگ خوانده‌اند. آنها گفته‌اند که این تحریمها نقض آشکار حاکمیت دولت کره شمالی است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی به نقل از بیانیه صادر شده از سوی وزارت امور خارجه کره شمالی گزارش کرده است که تحریمهای تازه به معنی محاصره کامل اقتصادی این کشور است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به آزمایش موشکی ماه گذشته کره شمالی، تحریم‌هایش علیه پیونگ یانگ را تشدید کرد از جمله بخش عمده صادرات فرآورده های نفتی به کره شمالی ممنوع شده است.

این قطعنامه که آمریکا پیش‌نویس آن را تهیه کرده بود روز جمعه (۲۲ دسامبر) به اتفاق آراء تصویب شد. چین، بزرگ‌ترین شریک تجاری کره شمالی، در کنار روسیه به پیش‌نویس رای مثبت دادند.

حق نشر عکس AFP
Image caption این دهمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه کره شمالیست

به موجب این قطعنامه، کره شمالی هر سال فقط اجازه دارد حدود چهار میلیون بشکه نفت خام و حداکثر ۵۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی مانند بنزین و گازوئیل وارد کند.

همچنین بنابر قطعنامه جدید، کارگران کره شمالی در کشورهای دیگر باید در ظرف ۲۴ ماه به کشورشان بازگردند - اقدامی که می‌تو‌اند به یکی از منابع درآمد ارزی دولت کره شمالی ضربه وارد کند.

همچنین ممنوعیت‌های جدیدی علیه صادرات تولیدات داخلی کره شمالی در نظر گرفته شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آزمایش موشکی روز ۲۹ نوامبر کره شمالی از نوع قاره پیما بود

این دهمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه کره شمالی است که به خاطر آزمایش موشکی روز ۲۹ نوامبر این کشور وضع شده است.

آن موشک بالستیک از نوع قاره پیما بود که پس از طی مسیری در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر در جنوب دریای ژاپن به آب افتاد.