تلاش آلکسی ناوالنی برای ورود به کارزار انتخاباتی علیه پوتین

حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES
Image caption آلکسی ناوالنی به دلیل مبارزه‌ با فساد به یک چهره شناخته شده و بخت اصلی به چالش کشیدن ولادیمیر پوتین تبدیل شده است

آلکسی ناوالنی، از رهبران مخالفان ولادیمیر پوتین، می‎گوید حمایت مردمی کافی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری روسیه در مارس ۲۰۱۸ را کسب کرده است.

طرفداران این حقوقدان و منتقد سرسخت رئیس جمهوری روسیه در ۲۰ شهر برای شرکت وی در انتخابات از شهروندان امضا جمع کرده‌اند.

با این حال، بعید به نظر می‌رسد که مقامات به آقای ناوالنی اجازه ورود به کاراز انتخاباتی را بدهند زیرا او با اتهام فساد مالی مواجه است.

آلکسی ناوالنی در ماه فوریه گذشته در یک پرونده اختلاس مجرم شناخته شد و به همین دلیل، فعلا قانونا نمی‌تواند در انتخابات نامزد شود. او می گوید اتهامات بی‌اساس بوده و با انگیزه سیاسی مطرح شده است.

آلکسی ناوالنی روز یکشنبه (۲۴ دسامبر) در یک تجمع طرفدارانش در مسکو اعلام کرد که اگر به او اجازه رقابت داده نشود مردم را به تحریم انتخابات دعوت خواهد کرد.

او همچنین ولادیمیر پوتین را یک "رئیس جمهوری بد" خواند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای پوتین در صورت برنده شدن در انتخابات ۲۰۱۸، تا سال ۲۰۲۴ در این پست خواهد بود

بیشتر بخوانید:

ولادیمیر پوتین در اوایل ماه دسامبر اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری آینده شرکت خواهد کرد.

آقای پوتین از سال ۲۰۰۰ میلادی، به عنوان قدرتمندترین سیاستمدار روسیه بر سر کار بوده است. او در نظر دارد که برای چهارمین مرتبه رئیس جمهور شود.

ناظران از آلکسی ناوالنی به عنوان بخت اصلی به چالش کشیدن ولادیمیر پوتین یاد می کنند. او به دلیل مبارزه‌ با فساد به چهره شناخته شده‌ای به ویژه در بین مقامات ارشد نزدیک به کرملین تبدیل شده است.

همزمان روز یکشنبه تجمع دیگری به دعوت ایلیا یاشین، از فعالان مخالف دولت، در شمال غرب مسکو برگزار شد. شرکت کنندگان در این تجمع که به طور زنده در صفحه فیس‌بوک رادیو آزادی پخش شد شعار می دادند: "روسیه آزاد خواهد شد" و "پوتین یک دزد است."

پلیس آن تجمع را غیرقانونی و تحریک آمیز اعلام کرد و هشدار داد که طبق قانون به شدت با آن برخورد خواهد کرد اما ماموران کسی را دستگیر نکردند.

موضوعات مرتبط