آلبرتو فوجیموری با فرمان عفو رئیس جمهوری پرو آزاد شد

حق نشر عکس EPA
Image caption آلبرتو فوجیموری از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۰ میلادی رییس جمهوری پرو بود

پابلو کوچینسکی، رئیس جمهوری پرو، می‌گوید آلبرتو فوجیموری، رئیس جمهوری سابق که به جرم قتل غیرنظامیان توسط جوخه‌های مرگ به زندان افتاده بود را عفو کرده است.

دفتر ریاست جمهوری پرو طی بیانیه گفته است که آلبرتو فوجیموری ۷۹ ساله به خاطر بیماری آزاد شده است.

روز شنبه اعلام شد که آلبرتو فوجیموری با آمبولانس به بیمارستان منتقل شده است. پزشکان گفتند که فشار خون آقای فوجیموری به شدت پائین آمده و ضربان قلب وی غیرعادی شده بود.

عفو آلبرتو فوجیموری می‌تواند اعتراض مخالفان را در پی داشته باشد، به خصوص که هفته گذشته هوادارانش در کنگره پرو در اقدامی غیرمنتظره مانع از استیضاح رئیس جمهوری فعلی شدند که به فساد مالی متهم است. آقای کوچینسکی اتهامات را بی‌اساس می‌داند.

آلبرتو فوجیموری در سال ۲۰۰۹ میلادی به اتهام ربودن و قتل غیرنظامیان توسط جوخه‌های مرگ به ۲۵ سال زندان محکوم شد. آقای فوجیموری در دسامبر ۲۰۰۷ هم به جرم سو استفاده از قدرت به شش سال زندان محکوم شده بود.

او که از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۰ میلادی رییس جمهوری پرو بود، متهم است که در جریان مبارزه با شورشیان چپگرا در دهه ۱۹۹۰ میلادی جوخه‌های مرگ تشکیل داده بود و آن‌ها را علیه مخالفانش استفاده کرده بود.

آقای فوجیموری پس از سرنگونی دولتش در سال ۲۰۰۰ به ژاپن گریخت. او در سال ۲۰۰۵ در شیلی بازداشت شد و بعد به پرو مسترد شد.

او نخستین رهبر یک کشور آمریکای لاتین بوده که هرچند از طریق دموکراتیک به قدرت رسیده بود به اتهام نقض حقوق بشر و سو استفاده از قدرت به حبس طولانی محکوم شد.

موضوعات مرتبط