آلمان: رابطه تازه اتحادیه اروپا با بریتانیا می‌تواند الگوی روابط با ترکیه باشد

زیگمار گابریل حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد که پیوستن ترکیه و اوکراین را به اتحادیه اروپا در آینده نزدیک محتمل نمی داند و درنتیجه، این دو کشور به الگوهایی جایگزین برای همکاری نزدیک با اروپا نیاز خواهند داشت

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان گفته است که تنظیم حساب شده روابط با بریتانیا پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا می‌تواند به عنوان مدلی از روابط آینده این اتحادیه با ترکیه و اوکراین مورد استفاده قرار گیرد.

آقای گابریل در جمع عده ای از روزنامه نگاران آلمانی، ترکیه و اوکراین را کشورهایی دانست که روابط آینده اتحادیه اروپا با بریتانیای بعد از "برگزیت هوشمندانه"، برای آنها قابل الگوبرداری خواهد بود.

وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد که پیوستن ترکیه و اوکراین را به اتحادیه اروپا در آینده نزدیک محتمل نمی داند و در نتیجه، این دو کشور به الگوهایی جایگزین برای همکاری نزدیکتر با اروپا نیاز خواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

اظهارات این مقام آلمانی در شرایطی بیان شده که مقام های دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا، در حال مذاکره بر سر روابط آینده خود، پس از خروج بریتانیا از این اتحادیه در مارس ۲۰۱۹ (فروردین ۱۳۹۸) هستند.

مذاکره کنندگان دو طرف، به تازگی در مورد بخش هایی مهم از شرایط جدایی طرفین به توافقاتی دست یافته اند. از جمله، در مورد میزان بدهی بریتانیا به اتحادیه اروپا، وضعیت مرزهای ایرلند شمالی (که بخشی از بریتانیاست) با جمهوری ایرلند (که عضو اتحادیه اروپاست) و نهایتا، سرنوشت اتباع اروپایی مقیم بریتانیا و اتباع بریتانیایی مقیم اتحادیه اروپا بعد از برگزیت.

در ژوئن ۲۰۱۶ (تیر ۱۳۹۵) اکثریت رأی دهندگان بریتانیایی در همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا، موسوم به برگزیت، به خروج از این اتحادیه رای مثبت دادند.

با توجه به نتایج این همه پرسی، دولت بریتانیا در مارس ۲۰۱۷ (فروردین ۱۳۹۶) روند خروج از اتحادیه اروپا را، بعد از حدود چهار دهه عضویت در آن، آغاز کرد.

موضوعات مرتبط