مرگ جاستین داموند: پلیس یادواره ملی‌گرایان سفیدپوست را برچید

جاستین داموند حق نشر عکس Reuters
Image caption خانواده جاستین داموند از روند تحقیقات درباره مرگ او سرخورده بوده است

پلیس شهر مینیاپلیس آمریکا یادواره ای را که یک گروه ملی گرای سفیدپوست به احترام یک زن استرالیایی که به دست یک افسر سومیالیایی تبار در ایالت مینه سوتای آمریکا کشته شده بود را برچیده است.

گروه "هویت ایوروپا" این یادواره را پس از آن برپا کرد که دادستانی گفت شواهد کافی برای محاکمه کردن افسری که "جاستین داموند" را کشته بود وجود ندارد.

خانم داموند که ۴۰ سال داشت در ماه ژوییه صدای فریاد زنی را در کنار خانه اش شنید و آن را تلفنی به پلیس گزارش کرد.

محمود نور، افسر پلیس، پس از رسیدن به محل و زمانی که خانم داموند به خودروی پلیس نزدیک می شد به او شلیک کرد و او را کشت.

او رسما با هیچ اتهامی مواجه نشده است.

"هویت ایوروپا" گفت که با شمع، گل و عکس یادواره ای برای خانم داموند ایجاد کرده است و در کنار این یادواره شعار "ما متحد می ایستیم" را قرار داد.

جان الدر، سخنگوی اداره پلیس مینیاپلیس، به رادیو "ان پی آر" گفت که پلیس بعد از مطلع شدن از وجود این یادواره آن را برچید.

جیکوب فری، شهردار منتخب مینیاپلیس، این یادبود را محکوم کرد و گفت: "گروه هویت ایوروپا و کسانی که در ارزش های این گروه شریکند جایی در شهر ما ندارند. نفرت جایی در مینیاپلیس ندارد. تمام."

"هویت ایوروپا" (Identity Evropa) یک گروه ملی گرای سفیدپوست در کالیفرنیاست که اعضای آن خواهان یک کشور یکپارچه سفیدپوستی هستند. آنها در تجمع های خود شعار "جای ما را نخواهید گرفت" سر می دهند.

اعضای این گروه در تجمع ملی گرایان سفیدپوست در شهر شارلوتزویل ویرجینیا در ماه اوت حاضر بودند. در آن روز یک فعال مخالف به نام "هدر هایر" پس از آنکه راننده اتومبیلی خود را به جمعیت مخالفان نژادپرستی کوبید کشته شد. جیمز الکس فیلدز به اتهام قتل آن دختر تحت محاکمه است.

بستگان خانم داموند هفته پیش گفتند که نگران هستند به درستی درباره تیراندازی پلیس که منجر به قتل او شد تحقیق نمی شود.

جان راسزیک پدر او گفت: "ما عمیقا نگران این احتمال هستیم که تحقیقات اولیه به درستی و در کمال سلامت و به طور کامل انجام نشده."

آن حادثه باعث خشم در استرالیا شد و مالکولم ترنبال، نخست وزیر آن کشور، مرگ او را "غیرقابل فهم" و "قتلی تکان دهنده" توصیف کرد.

مرگ او همچنین باعث تظاهرات در آمریکا و استعفای جانی هارتو رئیس پلیس مینیاپلیس شد.