پناهجویان کره شمالی 'در معرض تشعشع اتمی قرار داشته‌اند'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کره جنوبی گفته است اطلاعات لرزه‌نگاری ممکن است حاکی از جابجایی خاک و گسترش آلودگی اتمی باشد

چهار پناهجوی کره شمالی ساکن در نزدیکی مرکز آزمایش‌های اتمی آن کشور در معرض تشعشع اتمی قرار داشته‌اند.

مقامات کره جنوبی گفته‌اند که آزمایش‌های پزشکی این چهار پناهجوی کره شمالی حاکی از وجود مقادیر بیش از حد مجاز مواد رادیو اکتیو در آنها بوده است. این افراد تا قبل از فرار به کره جنوبی در استان کیلجو در شمال شرق کره شمالی سکونت داشتند. منطقه پونگ-ری، محل اصلی انجام آزمایش های اتمی کره شمالی در این استان واقع است.

در این افراد نشانه‌هایی از تغییرات غیرعادی کروموزوم هم دیده شده هر چند پژوهشگران کره جنوبی تاکید داشته‌اند که نمی توان این تغییرات را مشخصا به تشعشعات اتمی نسبت داد و ممکن است ناشی از عوامل دیگری باشد.

به گفته مقامات کره جنوبی، تمامی شش آزمایش هسته‌ای کره شمالی در تونل‌هایی انجام گرفته که زیر کوه های واقع در این استان در عمق زمین حفر شده است.

اوایل ماه سپتامبر، کره شمالی بزرگترین آزمایش اتمی خود را اجرا و آن را یک بمب هیدروژنی اعلام کرد. یک ماه بعد، کره جنوبی به منظور بررسی آثار این آزمایش‌ها و در واکنش به ابراز نگرانی از احتمال آلودگی گسترده‌تر محیط زیست، اجرای طرح آزمایش پناهجویان کره شمالی را آغاز کرد.

+ کره جنوبی: تجهیز موشک کره شمالی به کلاهک اتمی عبور از خط قرمز است

+ کره شمالی آزمایش اتمی خود را 'موفقیت‌آمیز' توصیف کرد

+ واکنش‌های جهانی به آزمایش اتمی کره شمالی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کشاورزان تعاونی منطقه کیلجو که محل انجام آزمایش‌های هسته‌ای کره شمالی بوده است

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گفته است که مراکز لرزه‌نگاری این کشور در هفته‌ های اخیر یک رشته زمین‌لرزه های کوچک را در منطقه کیلجو ثبت کرده که ممکن است ناشی از ریزش تونل‌های زیر زمینی مورد استفاده در آزمایش‌های اتمی باشد.

همچنین، تصاویر ماهواره‌ای شواهدی از رانش زمین در نزدیکی مرکز آزمایش‌های اتمی را نشان داده و باعث افزایش نگرانی در مورد جابجایی خاک و آلودگی رادیو اکتیو سطح زمین در این محل و گسترش آن در منطقه شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رهبر کره شمالی و تجهیزات نظامی - کره شمالی تا کنون انجام شش آزمایش اتمی را اعلام کرده است

این خبرگزاری از گزارش‌های تایید نشده در مورد شیوع بیماری‌هایی در کیلجو خبر داده که علایم آنها می‌تواند حاکی از قرار گرفتن مبتلایان در معرض پرتوهای رادیو اکتیو باشد. اوایل ماه جاری، یک روزنامه محلی چاپ استان هم مرز کره شمالی در چین اطلاعاتی را در مورد نحوه حفاظت در برابر تشعشعات اتمی برای استفاده خوانندگان خود چاپ کرد اما مشخص نیست که آیا در این محل نشانه‌هایی از آلودگی رادیو اکتیو دیده شده است یا نه.

مقامات کره جنوبی تاکید داشته‌اند که نتیجه مثبت آزمایش چهار پناهنده کره شمالی نمی‌تواند دلیل قطعی بروز آلودگی در منطقه باشد و برای نتیجه‌گیری نهایی، به شواهد بیشتری نیاز است. در حال حاضر، کره جنوبی میزبان ۱۱۴ تن از ساکنان منطقه کیلجو است که از سال ۲۰۰۶ به این سو به کره جنوبی پناهنده شده‌اند اما فرار آنها قبل از آزمایش های هسته‌ای اخیر کره شمالی صورت گرفته است.

علاوه بر این، از این افراد تنها ۳۰ نفر داوطلب شده‌اند در طرح آزمایش تعیین آلودگی هسته‌ای شرکت کنند و مسئولان این طرح گفته‌اند که از آزمایش آنان شواهد معناداری در اثبات یا رد آلودگی گسترده در منطقه به دست نیامده است.

روز چهارشنبه، ۶ دی (۲۷ دسامبر) وزارت وحدت دو کره در دولت کره جنوبی گفت که خواهد کوشید تعداد بیشتری از پناهندگان کره شمالی را به همکاری با آزمایش پزشکی مربوط به تشعشعات اتمی ترغیب کند و در صورت لزوم، امکانات پزشکی لازم برای درمان عوارض احتمالی ناشی از قرار گرفتن در معرض این تشعشعات را در اختیارشان قرار دهد.

موضوعات مرتبط