بازگشایی پرونده بردگان جنسی ارتش ژاپن در جنگ جهانی دوم

مجسمه زنان تسلی‌بخش حق نشر عکس Getty Images
Image caption نصب مجسمه‌های نماد زنان برده جنسی در زمان جنگ جهانی دوم باعث تنش دیپلماتیک میان ژاپن و کره جنوبی شد

کره جنوبی پرونده مربوط به هزاران زن را که در جریان جنگ جهانی دوم وادار به کار کردن در روسپی‌خانه‌های ارتش ژاپن شدند، دوباره باز می‌کند.

کانگ کیونگ-وا وزیر خارجه کره جنوبی گفت که توافق سال ۲۰۱۵ با ژاپن برای جبران غرامت‌های مربوط به بردگان جنسی کره‌ای در ژاپن بی‌نتیجه و ناموفق بوده است.

این توافق در زمان دولت سابق کره جنوبی و با هدف پایان دادن به چند دهه تنش دیپلماتیک با ژاپن صورت گرفت.

فعالان در کره جنوبی تعداد زنانی را که در زمان جنگ جهانی دوم در روسپی‌خانه‌های نظامیان ژاپن مجبور به کار شدند، تا ۲۰۰ هزار نفر برآورد می‌کنند.

منتقدان می‌گویند توافق با ژاپن که بدون مشورت با بازماندگان وقایع آن زمان امضا شده، شامل قبول مسئولیت حقوقی از طرف ژاپنی‌ها و پرداخت غرامت مستقیم به قربانیان نمی‌شود.

دولت کره جنوبی یافته‌های گروه تحقیق درباره این زنان را - که با نام "زنان آسایشگر" شناخته ‌می‌شدند - بار دیگر بررسی می‌کند و با قربانیان آن زمان هم صحبت و مشورت خواهد کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تصاویر تعدادی از "زنان آسایشگر" در جریان یک تظاهرات ضد ژاپنی در سئول

خانم کانگ، وزیر خارجه کره جنوبی گفت که توافق فعلی فاقد "رویکردی قربانی-محور" است که به گفته او استانداردی جهانی برای حل و فصل مسائل حقوق بشری است.

بر اساس توافق سال ۲۰۱۵ ژاپن رسما از کره جنوبی عذرخواهی کرد و پذیرفت که یک میلیارد ین (۸.۸ میلیارد دلار) به صندوقی برای کمک به قربانیان پرداخت کند

در مقابل کره جنوبی هم وعده داد که مجسمه نماد زنان تسلی‌بخش خارج از سفارت و کنسولگری ژاپن در سئول و بوسان را برچیند.

این مجسمه‌ها را فعالان اجتماعی برای جلب توجه عمومی به موضوع این زنان نصب کرده بودند.

نصب این مجسمه‌ها تنش دیپلماتیک میان کره جنوبی و ژاپن را به دنبال داشت.

بیشتر زنانی که در جنگ جهانی دوم وادار به روسپی‌گری برای ارتش ژاپن شدند کره‌ای بودند اما زنانی از چین، فیلیپین، اندونزی و تایوان هم در میان آنها بودند.