آغاز مبادله زندانیان میان شورشیان و دولت اوکراین

اتوبوس ها

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

زندانیان به ایستگاه بازرسی مایورسک در منطقه دونتسک انتقال یافته اند

اوکراین و شورشیان جدایی‌طلب در شرق این کشور آغاز به تبادل زندانیان کرده‌اند. تصور می‌شود که این بزرگترین تبادل زندانیان میان دولت و شورشیان از زمان آغاز جنگ در سال ۲۰۱۴ باشد.

مقامات اوکراین بیش از ۲۶۰ نفر را به مناطق تحت کنترل شورشیان منتقل می کنند و در عوض هفتاد و چهار زندانی که توسط شورشیان در مناطق دونتسک و لوهانسک نگهداری می شدند به دولت تحویل داده می شوند.

مبادله در پست بازرسی مایورسک واقع در منطقه دونتسک صورت گرفته است. این نخستین مبادله زندانیان در سال جاری میلادی به شمار می رود که تنها چهار روز دیگر از آن باقی است.

در نظر بود بیش از ۳۰۰ زندانی به منطقه تحت کنترل شورشیان در شرق کشور باز گردانده شوند. اما گزارش شده است که تعدادی از آن ها به دلایلی که هنوز روشن نیست بازگشت به آن منطقه را رد کرده اند.

این تبادل زندانیان پس از ماه ها مذاکره با مداخله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری و رئیس کلیسای ارتدوکس روسیه انجام می شود. اما هر دو طرف همچنان زندانیان را نگه می دارند. تحلیلگران در کیف می گویند که این تبادل نشانه پیشرفت گسترده در اجرای توافقنامه صلح مینسک نیست.

آن گونه که برای بی بی سی معلوم شده است نه شهروندان روسیه که در زندان های اوکراین هستند و نه شهروندان اوکراین که در زندان های روسیه هستند شامل فهرست تبادل زندانیان نشده اند. شهروندان روسیه که در زندان های اوکراین هستند به نقض تمامیت عرضی اوکراین متهم می شوند.

ماه دسامبر سال گذشته نیز یک تبعه اوکراین که تقریبا دو سال در زندان شورشیان طرفدار روسیه در شرق این کشور بود و دو تبعه روسیه که در زندان در اوکراین بودند با میانجیگری رهبران کلیسای اوکراین و روسیه آزاد شدند.

از آوریل سال ۲۰۱۴ در شرق اوکراین، شبه‌نظامیان جدایی طلب هوادار روسیه در حال جنگ با نیروهای نظامی اوکراینی هستند.

شورشیان در مناقشه شرق اوکراین خواستار ایجاد دو ناحیه مستقل در دونتسک و لوهانسک هستند.

این درگیری ها پس از الحاق شبه جزیره کریمه از اوکراین به روسیه در مارس ۲۰۱۴ آغاز شد.

روسیه متهم است که از این شبه نظامیان جدایی‌طلب پشتیبانی می‌کند، اما مسکو این ادعا را رد می‌کند.

شورشیان و دولت اوکراین با میانجیگری دولت های غربی و روسیه در ماه فوریه ۲۰۱۵ در مینسک برای یک آتش بس، عقب کشیدن تسلیحات سنگین از میدان نبرد و ایجاد یک منطقه غیرنظامی موافقت کردند. اما این توافق از آن زمان بارها نقض شده است.

بیشتر بخوانید: