رئیس جمهوری فرانسه از پادشاه عربستان خواست به محاصره یمن پایان دهد

حق نشر عکس Spa
Image caption مکرون در گفتگو با سلمان بر لزوم پایان محاصره یمن تاکید نهاد و از نقش ایران در منطقه انتقاد کرد

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه از عربستان سعودی خواسته است به محاصره اقتصادی یمن پایان دهد.

دفتر رئیس جمهوری فرانسه گفته است که آقای مکرون در تماس تلفنی با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، نسبت به عواقب ادامه محدودیت‌های اعمال شده علیه یمن توسط ائتلاف به رهبری عربستان ابراز نگرانی عمیق کرده و از او خواسته است که محاصره اقتصادی یمن را "به طور کامل" لغو کند.

در ماه نوامبر و پس از آنکه شورشیان حوثی مخالف دولت یمن یک فروند موشک به سوی فرودگاه ریاض پرتاب کردند، عربستان سعودی اعلام کرد که ارتباط زمنیی، هوایی و دریایی با یمن را به شدت محدود خواهد کرد و گفت که این اقدام به منزله اجرای قطعنامه شورای امنیت در ممنوعیت ارسال اسلحه و مهمات برای شورشیان مخالف دولت یمن است.

یمن از جمله کشورهای فقیر جهان است و جنگ در آن کشور فشار بیشتری را بر مردم وارد کرده و باعث نیاز بخش عمده‌ای از جمعیت آن کشور به کمک‌های ارسالی از خارج شده است. محاصره اقتصادی یمن کمبودهای اساسی را تشدید کرده است.

+ ترامپ از عربستان خواست 'فورا' راه ورود کمک‌ها به یمن را باز کند

+ ترزا می خواهان کاهش محاصره یمن توسط عربستان سعودی شد

+ کارشناسان سازمان ملل: موشک‌های پرتاب شده از یمن به عربستان ظاهرا ساخت ایران بود

+ ائتلاف به رهبری عربستان به محاصره یمن پایان می‌دهد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جنگ باعث کمبود شدید مواد اساسی و نیاز مردم یمن به دریافت کمک از خارج شده است

هنگام برقراری محاصره اقتصادی، عربستان سعودی گفت که تمامی محموله‌های به مقصد مناطق تحت تسلط حوثی‌ها، از جمله اقلام ارسالی توسط سازمان‌های بین‌المللی و سازمان ملل تنها پس از بازرسی توسط نیروهای ائتلاف اجازه ورود دارد اما این شرط از سوی این نهادها پذیرفته نشد. با افزایش نگرانی در مورد آثار کمبود غذا و دارو بر وضعیت غیر نظامیان، عربستان از شدت محاصره یمن کاسته اما به گفته نهادهای امدادرسانی بین‌المللی، هنوز هم محدودیت‌های جدی در این زمینه وجود دارد.

تماس تلفنی رئیس جمهوری فرانسه با پادشاه عربستان روز ۲۴ دسامبر صورت گرفته اما دفتر رئیس جمهوری فرانسه به تازگی خبر آن را منتشر کرده است.

روز ۲۴ دسامبر، آژانس خبری سعودی خبری را در مورد تماس تلفنی امانوئل مکرون با ملک سلمان منتشر کرد و نوشت که رئیس جمهوری فرانسه اقدام شبه‌نظامیان حوثی در پرتاب موشک به سوی ریاض، پایتخت عربستان را محکوم کرده و "حمایت و همبستگی فرانسه با مملکت سعودی علیه تهدیدی که متوجه امنیت این کشور است را ابراز داشته است."

حق نشر عکس Reuters
Image caption کشتی حامل غلات در بندر حدیده - محاصره دریایی یمن تا حدودی کاهش یافته اما نهادهای بین‌المللی امکانات موجود را کافی ندانسته‌اند

در این خبر آمده است که آقای مکرون "بر لزوم همکاری برای مقابله با اقدامات ایران جهت بی‌ثبات سازی منطقه تاکید نهاد و موضع روشن کشور خود در قبال نقش ویرانگر ایران در حمایت از شبه‌نظامیان حوثی از جمله انتقال فناوری ساخت موشک بالستیک به آنان جهت حمله به عربستان را ابراز داشت." مقامات سعودی گفته‌اند که ایران قطعات موشک‌های بالستیک ساخت خود را به یمن منتقل می‌کند و کارشناسان اعزامی ایران و حزب‌الله لبنان آنها را سوار و برای استفاده آماده می‌کنند.

عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورها حکومت ایران را به تامین تسلیحاتی حوثی‌ها از جمله ارسال موشک یا قطعات موشک برای آنان متهم کرده‌اند اما مقامات ایرانی گفته‌اند که این موشک‌ها توسط حوثی‌ها ساخته می شود.

جمهوری اسلامی تنها حمایت سیاسی و بشردوستانه به حوثی‌ها را تایید کرده هرچند اخیرا یک مقام نظامی جمهوری اسلامی از کمک "مستشاری" نظامی به آنان هم خبر داد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حوثی‌ها با پرتاب موشک به سوی اهدافی در داخل خاک عربستان در صدد وادار کردن آن کشور به خروج از جنگ یمن هستند

خبرگزاری سعودی افزوده است که "رئیس جمهوری فرانسه از تلاش دولت عربستان در مقابله با تروریسم و افراطگرایی و اقدام جهت خشک کردن منابع مالی تروریسم به خصوص از طریق کشور عربستان" قدردانی کرد.

اخیرا محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، با ابراز این نظر که ظهور افراط‌گرایی اسلامی و گروه‌های تندرو اسلامگرا در منطقه ناشی از انقلاب اسلامی و استقرار حکومت دینی در ایران بوده، متعهد شد که با افراد یا سازمان‌هایی که در عربستان تحت هر عنوان به تامین مالی گروه‌های تندرو کمک می‌کنند مقابله خواهد شد و از کشورهای مختلف خواست اطلاعات خود در این زمینه را در اختیار دولت سعودی قرار دهند.

در خبری دیگر در مورد یمن، مارک لوکاک، مسئول هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به یمن در مصاحبه با بی‌بی‌سی در مورد بروز فاجعه انسانی در اثر محاصره اقتصادی یمن هشدار داده است. وی گفته است که اگرچه عربستان سعودی محدودیت دسترسی به بندر حدیده را کاهش داده و بعضی کمک‌های بشردوستانه از این بندر به داخل یمن ارسال می‌شود، اما لازم است محاصره اقتصادی یمن به طور کامل پایان یابد.

آقای لوکاک از شبه‌نظامیان حوثی نیز خواست تا به منظور امکانپذیر شدن ارسال کمک برای غیرنظامیان، برای مدتی جنگ را متوقف کنند.