اسقف کلیسای انگلستان از هواداران مسیحی ترامپ انتقاد کرد

حق نشر عکس Reuters

یک اسقف بلندپایه کلیسای رسمی انگلستان از رهبران مذهبی آمریکا که از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور حمایت می‌کنند انتقاد کرده و گفته است آنها نمی‌توانند با این کار باور مسیحی خود را توجیه کنند.

پل بایس، اسقف لیورپول در مصاحبه با روزنامه گاردین گفته است برخی از رهبران کلیساهای انجیلی "بدون هیچ انتقادی پذیرای سخنانی هستند که رئیس‌جمهوری آمریکا و متحدانش بر زبان می‌آورند."

اسقف لیورپول در این مصاحبه گفته است: "برخی سخنانی که رهبران مذهبی گفته‌اند تبانی با دستگاهی است که فقرا را به حاشیه می‌راند، دستگاهی که به جای پل ساختن، دیوار می‌کشد، دستگاهی که می‌گوید مردمی که در حاشیه جامعه‌اند باید محروم شوند، دستگاهی که می‌گوید ما نباید مردم بیشتری را در کشورمان جای دهیم."

طبق فرمان آقای ترامپ، اتباع ایران، چاد، لیبی، سومالی، سوریه و یمن از ورود به آمریکا منع هستند.

آقای ترامپ همچنین از تغییر در سیستم مهاجرت آمریکا که طی آن به لاتاری برای ویزا پایان داده شده و تعداد پذیرش پناهجویان کاسته می‌شود، حمایت کرده است.

اسقف بایس گفته است مردم مختارند از سیاست‌های عوام‌گرایانه (پوپولیستی) دست راستی حمایت کنند اما او حمایت از چنین سیاست‌هایی و گره زدن آن به باور مسیحی را زیر سئوال برده است.

او گفت: " برخی چنین چیزهایی می‌گویند، و سعی می‌کنند آن را با مسیحی جلوه دادن آن توجیه کنند و من به چنین چیزی باور ندارم."

جاستین ولبی، اسقف اعظم کلیسای کانتربری، عالی‌ترین مقام روحانی در کلیسای رسمی انگلستان هم در نطق کریسمس خود از رهبران عوامگرا انتقاد کرد اما به طور مشخص از آقای ترامپ نام نبرد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هم سال پیش ایمان و باور مسیحی آقای ترامپ را به دنبال اظهاراتش در مورد ساخت دیوار در مرز با مکزیک زیر سئوال برده بود.

آقای ترامپ گفته است از این که مسیحی است به خود می‌بالد.