بررسی مسایل آب و انرژی در دیدار رهبران تاجیکستان و ازبکستان

امامعلی رحمان و عبدالله عارفف
توضیح تصویر،

در دیدار آقای رحمان با آقای عارفف مسایلی چون رفع محدودیت‌های تجاری، ساده شدن رفت و آمد اتباع دو کشور، و باز شدن پاسگاه‌های مرزی بررسی شد

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، اعلام کرده است که این کشور به تقویت همکاریها با دولت همسایه ازبکستان، به ویژه در زمینه استفاده از ذخایر آب و انرژی منطقه، علاقهمند است.

آقای رحمان روز چهارشنبه ۲۰ آذر (۱۰ ژانویه) در دیدار با عبدالله عارفف، نسخت وزیر ازبکستان، در شهر دوشنبه گفت که تاجیکستان برای کشورهای همسایه در زمینه استفاده از ذخایر آب و انرژی هیچ مشکلی ایجاد نکرده و همواره خواهان "همگرایی بیستر دولت‌های منطقه و جهان" در زمینه آب و محیط زیست بوده است.

عبدالله عارفف، نخست وزیر ازبکستان، صبح روز چهارشنبه برای آماده کردن مقدمات سفر شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری این کشور، که قرار است در نوروز آینده انجام شود، وارد دوشنبه شد و با رئیس جمهوری، نخست وزیر و مقامات دیگر تاجیک ملاقات کرد.

در جریان دیدار آقای عارفف از تاجیکستان کمیسیونهای مشترک در زمینه مسایل مرزی و در زمینه همکاریهای اقتصادی و تجاری جلسات خود را در شهر دوشنبه برگزار کردند. مقامات تاجیک و ازبک در کنار مسایل دیگر موضوع نشانه گذاری خطوط مرزی بین دو کشور را بررسی کرده اند.

به نوشته منابع ریاست جمهوری تاجیکستان، در دیدار آقای رحمان با آقای عارفف مسایلی چون رفع محدودیتهای تجاری، ساده سازی رفت و آمد اتباع دو کشور، کاهش تعرفه های انتقال کالا، برقرار ساختن مسیرهای راه آهن، پاک سازی مناطق مرزی مین گذاری شده، باز کردن پاسگاههای مرزی بررسی شده است.

بعد از درگذشت اسلام کریمف، رئیس جمهوری پیشین ازبکستان، در سپتامبر سال ۲۰۱۶، روابط این کشور با تاجیکستان به طور چشمگیری بهبود یافته است. طی دو دهه اخیر دوشنبه و تاشکند میانه‌ خوبی با هم نداشتند، از جمله اختلافات آنها به موضوع استفاده از ذخایر آب و انرژی منطقه مربوط می شد.

مقامات ازبک همواره با طرح احداث نیروگاه "راغون" در جنوب تاجیکستان با سدی به ارتفاع بیش از ۳۳۰ متر ابراز مخالفت کرده و اجرای این طرح را برای محیط زیست و عرصه کشاورزی منطقه زیانبار می خواندند. مقامات تاجیک این ادعا را همیشه رد کرده اند. سخنان امروز آقای رحمان هم تاکیدی به همین موضوع است.

از زمان روی کار آمدن شوکت میرضیایف، دولت ازبکستان گامهایی جدی برای بهبود روابط با همسایگان، از جمله تاجیکستان، برداشته است. از جمله پرواز هواپیماها میان تاشکند و دوشنبه بعد از ۲۵ سال وقفه از سر گرفته شده و حجم تبادلات میان دو کشور نسبت به دو سال پیش تا ۱۰ برابر افزایش یافته است.

با این حال، تحلیلگران می گویند که هنوز هم موانعی جدی در زمینه گسترش روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور وجود دارد. برخی از گذرگاه‌های مرزی، از جمله میان شهرهای پنجکنت و سمرقند، همچنان بسته‌اند. اتباع تاجیک و ازبک بدون روادید نمی‌توانند به کشورهای همدیگر سفر کنند.

شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان، هفته پیش در یک جلسه در تاشکند از آمادگی کشورش برای بازگشایی مسیرهای راه آهن و وصل دوباره سیستم برق ازبکستان با تاجیکستان خبر داد. بسیاری انتظار دارند که آقای میرضیایف در سفر نوروزی خود به تاجیکستان گذرگاه‌های مرزی را هم باز کند.

بیشتر بخوانید: