دختران المپیکی آمریکا علیه آزار جنسی دکتر تیم شهادت دادند

الی رایزمن در دادگاه به چشمان لری نصار زل زد و گفت: "تو هیچی نیستی". حق نشر عکس Reuters
Image caption الی رایزمن در دادگاه به چشمان لری نصار زل زد و گفت: "تو هیچی نیستی".

چهار نفر از دختران برنده مدال المپیک برای کاروان آمریکا با حضور در دادگاه برابر دکتر لری نصار از تجارب آزاردهنده سوء استفاده جنسی خود سخن گفتند. دکتر لری نصار که برای سال‌ها پزشک ملی‌پوشان ژیمناست آمریکا بوده در دادگاه رو در روی ده‌ها نفر از بیش از ۱۰۰ شاکی خود قرار گرفت و دست کم ۱۰ مورد آزارجنسی را پذیرفت که می‌تواند برایش حبس ابد به دنبال داشته باشد.

روز جمعه (۱۹ ژانویه - ۲۹ دی) جوردن وایبر، برنده مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن به جمع دیگر ژیمناست‌های قهرمان پیوست تا چشم در چشم لری نصار، ۵۴ ساله، از خاطرات زجرآور دستمالی شدن و آزارجنسی بگوید.

جوردن وایبر، الی رایزمن، گبی داگلاس و مک‌کایلا مارونی، چهار دختر ژیمناست برنده مدال المپیک هستند که همگی می‌گویند دکتر لری نصار آنها را آزار داده است.

آقای نصار که با شکایت بیش از ۱۰۰ دختر روبروست، تاکنون ۱۰ مورد از اتهام‌‎های خود را پذیرفته و ممکن است با حکم حبس ابد روبرو شود.

جوردن وایبر، ۲۲ ساله، روز جمعه در حالی که هیجانی شده بود و چانه‌اش می‌لرزید در دادگاه شهر لنسینگ میشیگان حضور یافت تا بیانیه خود را برابر قاضی قرائت کند.

"من تصور می‌کردم که تمرین سخت و ارودی آمادگی برای المپیک دشوارترین کاری بود که پیش رو داشتم اما بعد فهمیدم که دشوارتر از آن این بود که دریابم من قربانی لری نصار هستم."

قاضر دادگاه به جمع بزرگی از قربانیان دکتر نصار اجازه داد تا با حضور در دادگاه چشم در چشم او از تجربه خود بگویند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جوردن وایبر (راست) در دادگاه الی رایزمن، هم تیمی خودش را در آغوش گرفته است

خانم وایبر گفته بار نخستی که دکتر نصار به او دست درازی کرده، او فقط ۱۴ سال داشته است.

او گفته دکتر نصار تنها مردی بوده که مجوز حضور در اردوی دختران ژیمناست در تگزاس را داشته و گاهی اوقات بدون این که کسی بر او نظارت داشته باشد در اتاق هتل محل اقامت دختران تیم ملی هم می‌رفته است.

جوردن وایبر در اظهارات امروز خود همچنین گفت که به نظر او علاوه بر دکتر نصار، کمیته بین‌المللی المپیک و فدراسیون المپیک آمریکا هم مقصر است.

درکنار او لی رایزمن دیگر ژیمناست قهرمان المپیک رو به دکتر نصار کرد و گفت: "لری حالا نوبت توست که به حرف‌ من گوش کنی. جای ما در پشت میز عوض شده. ما حالا اینجاییم و صدایمان بلند است و بنا هم نداریم که برویم."

"لری، ببین که من اینجا هستم. دوباره توانمند شده‌ام. دیگر قربانی تو محسوب نمی‌شوم. من حالا یک نجات‌یافته و بازمانده آن ماجرا هستم."

"لری، تو حالا باید متوجه شده باشی که اون گروه از دخترانی که بی‌رحمانه و برای مدتی طولانی آزار داده بودی، به یک ارتش در برابرت بدل شده‌اند و حالا این تو هستی که (در برابر آنها) هیچ نیستی."

اعلام حکم نهایی قاضی علیه دکتر لری نصار ممکن است به روز دوشنبه آینده موکول شود چرا که قربانیان این پرونده در چند روز اخیر یکی پس از دیگری برای حضور در دادگاه اعلام آمادگی کرده‌اند.

این پزشک ورزشی همین حالا هم با گناه‌کار شناخته شدن در ارتباط با پورنوگرافی کودکان، با حکم ۶۰ سال حبس روبروست.

حق نشر عکس The White House
Image caption باراک اوباما در سال ۲۰۱۲ و پس از آن که پنج دختر ژیمناست کاروان آمریکا همه مدال آور شدند با آنها دیدار کرد