جنگنده‌های اسرائیل به حومه دمشق حمله کردند

حق نشر عکس Sana
Image caption سوریه از انهدام تعدادی از موشک‌های پرتاب شده توسط دفاع ضدهوایی این کشور خبر داده است

اسرائیل نقاطی در نزدیکی پایتخت سوریه را هدف حمله موشکی قرار داده است.

روز چهارشنبه، ۱۸ بهمن (۷ فوریه)، خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - گزارش کرد که هواپیماهای جنگنده اسرائیل نقاطی را در اطراف دمشق هدف حمله موشکی قرار داده‌اند. این خبرگزاری در مورد ماهیت محل مورد حمله و خسارات و تلفات احتمالی ناشی از این حمله اطلاعاتی نداده است.

در این گزارش آمده است که واحدهای پدافند هوایی با "سه حمله" نیروی هوایی اسرائیل به مقابله پرداخت، تعدادی از موشک ها را قبل از اصابت به هدف منهدم و یک هواپیمای مهاجم را سرنگون کرد.

در حال حاضر، آسمان سوریه محل عملیات هواپیماهای کشورهای مختلف عضو ائتلاف به رهبری آمریکا و روسیه است و به گفته منابع نظامی، روسیه عملا کنترل حریم هوایی سوریه در در اختیار دارد. مشخص نیست که آیا هواپیماهای اسرائیلی برای انجام عملیات وارد آسمان سوریه شدند یا از خارج از مرز هوایی این کشور، به خصوص لبنان به این حملات دست زدند.

خبرگزاری دولتی سوریه در مورد محل سقوط هواپیمای اسرائیلی و سرنوشت خلبان آن جزئیاتی منتشر نکرده است.

+ حمله موشک‌های اسرائیلی به یک هدف نظامی دولتی در نزدیکی دمشق

+ جنگنده‌های اسرائیلی به واحدهای ضدهوایی سوریه در شرق دمشق حمله کردند

+ 'هواپیماهای اسرائیلی' هدف‌هایی را در نزدیکی فرودگاه دمشق بمباران کردند

+ اسرائیل اهدافی را در بلندی‌های جولان هدف قرار داد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای حزب‌الله در سوریه - بسیاری از حملات اسرائیل در گذشته متوجه تسلیحات ارسالی و تاسیسات متعلق به حزب‌الله بوده است

در ایران، خبرگزاری صدا و سیما وابسته به رادیو و تلویزیون به نقل از شبکه‌های تلویزیونی محلی هدف این حملات را مرکز پژوهش‌های علمی جمرایا در ریف دمشق توصیف کرده و گفته است که صدای انفجارهایی در پایتخت سوریه به گوش رسیده است.

براساس این گزارش، پدافندهوایی ارتش سوریه تعدادی از موشک‌های پرتاب شده را پیش از اصابت به هدف‌های آنها در غرب و شمال دمشق منهدم کرد.

منابع اسرائیلی هنوز در مورد این عملیات گزارشی منتشر نکرده‌اند.

حق نشر عکس STRINGER
Image caption پایگاه هوایی روسیه در سوریه - حمله هوایی اسرائیل در حالی صورت گرفته که بخش عمده آسمان سوریه تحت تسلط هواپیماهای روسی است

از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه، اسرائیل موضعی بیطرفانه در درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفان اتخاذ کرده اما تاکید داشته که با هر اقدامی که به تقویت گروه حزب‌الله لبنان یا حضور نظامی ایران در سوریه منجر شود مخالف است. در این راستا، نیروی هوایی اسرائیل در چند مورد اهدافی را در داخل خاک سوریه مورد حمله قرار داده است.

به گفته منابع اسرائیلی، هدف‌های مورد نظر شامل کاروان‌های حامل تسلیحات به خصوص موشک برای تحویل به حزب‌الله لبنان یا انبار تسلیحات و مهمات متعلق به این گروه یا ایران در داخل خاک سوریه بوده است. در چند مورد نیز منابع سوری از حمله هوایی اسرائیل به مراکز نظامی این کشور خبر داده‌اند. بعضی از حملات نیروی هوایی اسرائیل از داخل حریم هوایی سوریه و برخی دیگر از آسمان لبنان به اجرا گذاشته شده است.

در مواردی، منابع رسمی سوریه از خسارات و تلفات حملات هوایی اسرائیل خبر داده‌اند.

علاوه بر حملات هوایی، ارتش اسرائیل به حملات محدود مرزی در بلندی‌های جولان مبادرت هم ورزیده و آنها را واکنش نسبت به اقدامات نظامی علیه خاک آن کشور از داخل سوریه عنوان کرده است.

خبرگزاری دولتی سوریه در گزارش مربوط به حملات روز چهارشبنه افزوده استکه براساس "گزارش‌های میدانی و اطلاعاتی" بین دولت اسرائیل و "سازمان‌های تروریستی" در سوریه ارتباط وجود دارد و هرگاه این سازمان‌ها متحمل شکست‌های نظامی می‌شوند، ارتش اسرائیل برای حمایت از آنان به سوریه حمله می‌کند.

موضوعات مرتبط