ترامپ دستور برگزاری 'رژه و نمایش بزرگ نظامی' را صادر کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ در کنار مکرون در مراسم رژه روز ملی فرانسه - منتقدان ترامپ برگزاری رژه بزرگ نظامی را مورد انتقاد شدید قرار داده‌اند

دونالد ترامپ دستور برگزاری رژه و نمایش بزرگ نظامی را صادر کرده است.

کاخ سفید در اطلاعیه‌ای گفته است که آقای ترامپ، در مقام رئیس جمهوری و فرمانده کل نیروهای مسلح ایالات متحده، از اعضای نیروهای مسلح که هر روزه برای حفظ امنیت کشورشان جان خود را به مخاطره می‌اندازند همواره قاطعانه پشتیبانی کرده و از وزارت دفاع خواسته است تا برگزاری مراسمی را بررسی کند تا تمامی مردم بتوانند قدردانی خود نسبت به نظامیان را ابراز دارند."

وزارت دفاع دریافت دستوری در این زمینه را تایید کرده و گفته است که "روند بررسی جزئیات آن آغاز شده است."

دونالد ترامپ حتی قبل از آغاز دوره ریاست جمهوری نیز خواستار نشان دادن قدرت نظامی ایالات متحده بود و از برگزاری مراسم رژه و نمایش نظامی حمایت می‌کرد. برخی از نزدیکان ترامپ گفته‌اند که او بی‌میل نبود مراسم تحلیف او با رژه مفصل نظامی همراه باشد.

از زمان تصدی سمت ریاست جمهوری آقای ترامپ در موارد متعدد از قدرت نظامی برتر ایالات متحده در مقایسه با سایر کشورهای جهان سخن گفته و تقویت نظامی را برای حفاظت از امنیت این کشور و متحدان آن و دفاع از آزادی در جهان لازم دانسته است.

+ آمریکا در پی بمب‌های هسته‌ای کوچک‌تر برای 'افزایش بازدارندگی' جلوی روسیه

+ ترامپ به رهبر کره شمالی: کلید هسته‌ای من بزرگ‌تر و قوی‌تر است

+ ترامپ: کره شمالی با آتش و خشم روبرو خواهد شد

آقای ترامپ روز ۱۴ ژوئیه سال گذشته میلادی همراه با رئیس جمهوری فرانسه در مراسم سان و رژه ارتش فرانسه به مناسبت روز ملی آن کشور شرکت کرد و چند ماه بعد در یک سخنرانی گفت که "ما به روز ۴ ژوئیه، فکر و یک رژه عظیم نظامی برای نمایش قدرتمان فکر می‌کنیم." چهارم ژوئیه روز استقلال آمریکاست.

با اینهمه، خبر دستور او برای برگزاری رژه نظامی واکنش‌های منفی هم در پی آورده است و شماری از منتقدان رئیس جمهوری، این اقدام او را با آنچه که در نظام‌های اقتدارگرا و استبدادی روی می‌دهد مقایسه کرده‌اند.

جیم مک گاورن، عضو مجلس نمایندگان از حزب دموکرات - حزب مخالف رئیس جمهوری - برگزاری چنین نمایشی را "هدر دادن ابلهانه پول" توصیف کرده و گفته است که "ترامپ بیشتر به شکل یک دیکتاتور عمل می‌کند تا یک رئیس جمهوری واقعی." او افزوده است که "واقعا آمریکائیان استحقاق فرد بهتری را دارند."

سناتور تامی داکورث، از نظامیان سابق و عضو فعلی سنای آمریکا نیز با انتقاد از آقای ترامپ، یادآور شده است که رئیس جمهوری به دلایل پزشکی در جنگ ویتنام شرکت نداشت. او هم برگزاری نمایش بزرگ نظامی را بیهوده دانسته است.