مایک پنس: کره شمالی نمی‌تواند بردگی مردمش را زیر پرچم المپیک مخفی کند

آبه و پنس حق نشر عکس AFP
Image caption شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، و مایک پنس - سفر پنس به توکیو با هدف تاکید بر حمایت ایالات متحده از ژاپن صورت گرفته است

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، از تشدید تحریم هسته‌ای و موشکی کره شمالی سخن گفته است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا که به ژاپن سفر کرده، پس از ملاقات با شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور، در روز چهارشنبه، ۱۸ بهمن (۷ فوریه)، گفت که ایالات متحده به زودی تحریم‌های کوبنده ای را علیه کره شمالی به اجرا خواهد گذاشت تا آن کشور را وادار کند برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را کنار بگذارد. او گفت که مردم کره شمالی تحت "استبدادی‌ترین رژیم در جهان امروز" زندگی می‌کنند.

آقای پنس گفت که "ما هرگز وجود یک کره شمالی اتمی را قبول نمی‌کنیم و حداکثر فشار را بر حکومت آن کشور اعمال خواهیم کرد تا آنان را به کنارگذاشتن قطعی، بازگشت‌ناپذیر و قابل راستی‌آزمایی تسلیحات اتمی وادار کنیم."

معاون رئیس جمهوری آمریکا هشدارداد که "برای رسیدن به این هدف، امروز اعلام می‌کنم که ایالات متحده به زودی سختگیرانه‌ترین و تهاجمی‌ترین تحریم‌های اقتصادی تا به امروز را علیه کره شمالی به اجرا خواهد گذاشت و ما همچنان به منزوی کردن رژیم آن کشور ادامه خواهیم داد تا سرانجام برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را برای همیشه کنار بگذارد." او گفت که برای رسیدن به این هدف "تمامی گزینه‌ها روی میز است."

آقای پنس، که قرار است به نمایندگی از ایالات متحده در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی در پیونگ‌چانگ در کره جنوبی شرکت کند، با اشاره به تصمیم حکومت کره شمالی برای اعزام یک تیم ورزشی به این مسابقات گفت: "ما اجازه نخواهیم داد که کره شمالی این واقعیت را که مردمش را به بردگی کشانده و منطقه و ورای آن را مورد تهدید قرار داده پشت پرچم المپیک پنهان کند."

+ خواهر رهبر کره شمالی در مراسم افتتاحیه المپیک در کره جنوبی شرکت می‌کند

+ دو کره با پرچم مشترک در افتتاحیه المپیک زمستانی شرکت می‌کنند

+ خط تماس میان کره شمالی و کره جنوبی دوباره برقرار شد

+ رهبر کره شمالی: تمام خاک آمریکا در تیررس موشک‌های هسته‌ای ماست

حق نشر عکس Getty Images
Image caption استقبال کنندگان ازتیم ورزشی کره شمالی با پرچم "کره متحد" - مقامات دو کره گفته‌اند اختلاف سیاسی نباید مانع از تفاهم ورزشی شود

با وجود اینکه در چند ماه گذشته، شبه‌ جزیره کره دستخوش تنش بوده است، دولت کره شمالی تصمیم گرفته یک تیم ورزشی را به المپیک زمستانی اعزام کند. قرار است تیم‌های دو کره زیر یک پرچم واحد در مراسم افتتاحیه رژه بروند. دو کشور همچنین در بعضی شاخه‌های ورزشی به صورت تیم واحد شرکت خواهند کرد و کره شمالی یک گروه هنری را نیز به جنوب اعزام کرده است.

دو کشور کره شمالی و کره جنوبی موجودیت یکدیگر را به رسمیت نمی‌شناسند اما مقامات کره‌ای گفته‌اند که اختلافات سیاسی نباید مانع از تفاهم ورزشی شود.

امروز اعلام شد که خواهر کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، در مراسم افتتاحیه مسابقات پیونگ‌چانگ شرکت خواهد کرد. پیشتر هم اعلام شده بود که ریاست هیئت نمایندگی دولت کره شمالی در مراسم افتتاحیه مسابقات را کیم یونگ-نام، برعهده دارد. او در مقام صدر هیئت رئیسه مجمع عالی خلق (پارلمان) کره شمالی، ریاست تشریفاتی کشور را برعهده دارد. از زمان درگذشت کیم ایل-سونگ، پدر بزرگ رهبر فعلی که سمت ریاست جمهوری کره شمالی را برعهده داشت، به احترام او این عنوان به فرد دیگری داده نشده است.

مایک پنس در سفر به کره جنوبی چند تن از اعضای خانواده اوتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی را همراه خود خواهد برد. اوتو وارمبیر پس از هفده ماه حبس در کره شمالی به آمریکا بازگشت و کوتاه مدتی پس از آن درگذشت.

با افزایش فعالیت موشکی و هسته‌ای کره شمالی، ایالات متحده و ژاپن بر سر تقویت امکانات دفاعی ژاپن به توافق رسیده‌اند و سفر آقای پنس به توکیو با هدف تاکید بر ادامه حمایت ایالات متحده از امنیت این کشور صورت گرفته است. بخشی از توافق دو طرف شامل تقویت شبکه دفاع ضد موشکی ساخت آمریکا در ژاپن است.

حق نشر عکس AFP
Image caption گروه هنری کره شمالی که به کره جنوبی اعزام شده است - با وجود تنش در منطقه رهبر کره شمالی با اعزام تیم ورزشی و گروه هنری به کره جنوبی موافقت کرد