سوریه: حمله آمریکا جنایت جنگی است

جنگنده‌های آمریکایی حق نشر عکس EPA
Image caption گزارش می‌شود که در حمله ائتلاف به رهبری آمریکا صد نفر از نیروهای حامی دولت سوریه کشته شده‌اند

وزارت خارجه سوریه حمله هوایی ائتلاف آمریکا علیه نیروهای حامی بشار اسد را به عنوان "کشتاری" که آمریکا باید برایش پاسخگو باشد، محکوم کرده و آن را "جنایت جنگی" خوانده است.

سوریه در نامه‌ای به سازمان ملل با "غیرقانونی" دانستن ائتلاف به رهبری آمریکا خواهان انحلال آن شده و از دیگر کشورها خواسته است که حمله اخیر آمریکا را محکوم کنند.

ائتلاف آمریکا چهارشنبه به نیروهای حامی دولت سوریه در شرق استان دیرالزور حمله‌ای هوایی کرد که به گفته یک مقام آمریکایی صد نفر از این نیروها در آن کشته شدند.

آمریکا علت این اقدامش را تلافی حمله‌ای عنوان کرد که علیه مقر نیروهای دموکراتیک سوریه، به محوریت کردها و تحت حمایت واشنگتن، انجام شد.

پیش از این نیز بین نیروهای حامی دولت سوریه و ائتلاف آمریکا در سوریه، که با ماموریت مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ایجاد شد، درگیری‌های رخ داده است، اما حمله چهارشنبه مرگبارترین رویارویی دو طرف است.

روز چهارشنبه همچنین گزارش شد که اسرائیل نقاطی را در نزدیکی پایتخت سوریه هدف قرار داده است.

درگیری‌های نظامی در روزهای اخیر در سوریه شدت گرفته است.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، می‌گوید به دنبال چهار روز حمله نیروهای سوری به غوطه شرقی، در نزدیکی دمشق، بیش از ۲۰۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در گفتگوی تلفنی با حسن روحانی و ولادیمیر پوتین، همتایان ایرانی و روس خود، آنها را برای برگزاری جلسه‌ای درباره سوریه دعوت کرده است.

ترکیه حامی بخشی از مخالفان بشار اسد بوده و در مذاکرات صلح میان دولت سوریه و مخالفان، در کنار روسیه و ایران به عنوان ضامن عمل می‌کند.

نظامیان ترکیه بیش از دو هفته است که با همراهی بخشی از مخالفان مسلح در سوریه، عملیاتی را علیه نیروهای کرد در عفرین آغاز کرده‌اند.

وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه گفت ترکیه نباید جنگی به جنگی دیگر اضافه کند.