بحران روهینگیا: 'خبرنگاران بازداشتی رویترز درباره کشتار مسلمانان تحقیق می کردند'

ده مرد که قصد فرار داشتند به وسیله نظامیان و روستاییان بودایی کشته شدند

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ده مرد که قصد فرار داشتند به وسیله نظامیان و روستاییان بودایی کشته شدند

خبرگزاری رویترز جزییات تحقیقات دو خبرنگار زندانی خود در میانمار درباره کشتار دسته جمعی گروهی از اعضای اقلیت روهینگیا را منتشر کرده است.

این خبرگزاری در گزارشی اعلام کرده که تحقیقات صورت گرفته به وسیله وا لون و کیاو سئو اوو، دو خبرنگار این سازمان در میانمار درباره اعدام ده مرد روهینگیا در استان راخین علت بازداشت این دو و محاکمه آنهاست.

به گزارش رویترز، خبرنگاران این خبرگزاری به اسنادی دست پیدا کرده اند که نشان می دهد ده روستایی مسلمان سال گذشته در روستایی در استان راخین به طور غیرقانونی اعدام شده اند.

وا لون و کیاو سئو اوو در دوازدهم دسامبر به اتهام در اختیار داشتن اسناد محرمانه دولتی مربوط به استان راخین بازداشت شدند.

خبرگزاری رویترز می گوید پس از نزدیک به دو ماه از بازداشت این دو خبرنگار، تحقیقات آنها را منتشر می کند تا نشان دهد آنها در جهت منافع عمومی مشغول به فعالیت بودند.

استیون ادلر، سردبیر رویترز گفت: "در ابتدای بازداشت وا لون و کیاو سئو اوو اولویت ما تامین امنیت آنها بود. اما حالا که متوجه وضعیت حقوقی آنها شده ایم، در مشورت با خود آنها و بستگانشان به این نتیجه رسیدیم که مسوولیت ما این است که روایت رخدادهای روستای این دین را منتشر کنیم."

بر اساس تحقیقات خبرنگاران بازداشت شده رویترز، نظامیان میانماری در دوم سپتامبر پس از حمله به روستای این دین، ده مرد مسلمان را بازداشت کردند و پس از حفر یک گودال بزرگ به وسیله روستاییان بودایی این افراد را اعدام و در درون گودال دفن کردند.

بر این اساس، دو نفر از کشته شدگان به وسیله روستاییان بودایی سلاخی و هشت نفر دیگرشان به وسیله سربازان تیرباران شدند.

بی بی سی نمی تواند به خاطر عدم دسترسی به استان راخین، گزارش خبرگزاری رویترز درباره وقایع روستای این دین را تایید کند اما سال گذشته گزارش های متعددی درباره کشتار مسلمانان روهینگیا به وسیله روستاییان بودایی و نظامیان میانماری منتشر شد.

صدها هزار مسلمان روهینگیا نیز سال گذشته از استان راخین به بنگلادش گریختند.

بیشتر بخوانید: