خواهر رهبر کره شمالی برای حضور در افتتاحیه المپیک وارد کره جنوبی شد

هیئت کره ای

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کیم یونگ-نام، اول از چپ، و کیم یو-جونگ هنگام ورود به فرودگاه اینچئون - کره شمالی در عالی‌ترین سطح تشریفاتی در افتتاحیه المپیک زمستانی در کره جنوبی حضور دارد

هیئت عالیرتبه کره شمالی برای شرکت در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی وارد کره جنوبی شد.

روز جمعه، ۲۰ بهمن (۹ فوریه)، هواپیمای اختصاصی حامل هیئت عالیرتبه اعزامی کره شمالی برای شرکت در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی در فرودگاه اینچئون نزدیک سئول، پایتخت کره جنوبی به زمین نشست. کیم یو-جونگ، خواهر کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی از اعضای این هیئت است و ریاست هیئت را کیم یونگ-نام، رئیس هیئت رئیسه مجمع عالی خلق - پارلمان کره شمالی - برعهده دارد.

این نخستین بار از زمان جنگ کره در اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی است که یکی از اعضای خانواده حاکم بر کره شمالی رسما به کره جنوبی سفر می‌کند.

از زمان درگذشت کیم ایل سونگ، رهبر پیشین و پدر بزرگ رهبر کنونی کره شمالی که سمت ریاست جمهوری این کشور را برعهده داشت، به احترام او این عنوان به فرد دیگری داده نشده است و رئیس مجمع عالی خلق از لحاظ تشریفاتی، رئیس کشور و عالی‌ترین مقام دولتی آن کشور محسوب می‌شود. به این ترتیب، کره شمالی از لحاظ تشریفاتی در بالاترین سطح در مراسم افتتاحیه حضور دارد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کیم یو-جونگ اولین عضو خانواده حاکم بر کره شمالی است که از زمان جنگ کره به جنوب سفر می‌کند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

با به زمین نشستن هواپیمای حامل هیئت کره شمالی، ماموران امنیتی منظور حفظ امنیت هیئت، اطراف فرودگاه را محاصره کردند. وزیر وحدت دو کره در دولت کره جنوبی در فرودگاه از هیئت کره شمالی استقبال کرد. شماری از مخالفان کره حکومت کره شمالی در کره جنوبی در اعتراض به این سفر تظاهراتی را برپا کرده‌اند.

اعضای هیئت ناهار را میهمان مون جائه-اون، رئیس جمهوری کره جنوبی هستند و سپس برای حضور در مراسم افتتاحیه که تا ساعاتی دیگر برگزار خواهد شد به پیونگ‌چانگ، محل برگزاری مسابقات المپیک زمستانی سال جاری عزیمت خواهند کرد.

نمایندگان اعزامی کره شمالی در حالی در افتتاحیه المپیک زمستانی حضور می‌یابند که در چند ماه اخیر، ادامه و گسترش برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی باعث بروز تنش شدید در منطقه شده و در جریان لفاظی‌های سیاسی به خصوص بین رهبران آمریکا و کره شمالی، دو طرف یکدیگر را به حملات اتمی هم تهدید کرده‌اند. همچنین، با فشار آمریکا، شورای امنیت تحریم‌های شدیدتری را علیه کره شمالی به اجرا گذاشته و ایالات متحده نیزتحریم‌های یکجانبه خود را افزایش داده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

هواپیمای اختصاصی حامل هیئت اعزامی کره شمالی با پرچم و عنوان "جمهوری دموکراتیک خلق کره" بر بال و بدنه هواپیما در حال فرود در کره جنوبی

با اینهمه، رهبر کره شمالی در سخنرانی خود به مناسبت سال جدید میلادی، موضوع اعزام یک تیم ورزشی به المپیک زمستانی در کره جنوبی را مطرح کرد و مذاکرات بعدی بین دو طرف، زمینه شرکت ورزشکاران کره شمالی در این بازی‌ها و حضور نمایندگان آن کشور در مراسم افتتاحیه را فراهم آورد. کره شمالی و کره جنوبی یکدیگر را به رسمیت نمی‌شناسند اما مقامات دو طرف گفتند که اختلافات سیاسی نباید مانع از تماس و تفاهم ورزشی و فرهنگی شود.

احتمالا رهبر کره شمالی با اعزام یک عضو خانواده خود به این مراسم در صدد ابراز علاقه شخصی به چنین تفاهمی بوده است. قرار است تیم‌های دو کشور زیر یک پرچم واحد در مراسم افتتاحیه رژه بروند و برخی از ورزشکاران دو کشور نیز به صورت یک تیم در مسابقات شرکت خواهند کرد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مون، رئیس جمهوری کره جنوبی و پنس - بعید نیست پنس و کیم در مهمانی مون کنار یا روبروی هم بنشینند

در همانحال، مقامات آمریکایی گفته‌اند که فشار ناشی از تشدید تحریم‌های اقتصادی باعث نرمش در موضع رهبری کره شمالی شده و وعده داده‌اند تحریم های حتی بیشتری را به منظور وادار کردن او به کنار گذاشتن برنامه های هسته‌ای و موشکی به اجرا بگذارند.

روز چهارشنبه، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا که بر سر راه خود برای شرکت در مراسم افتتاحیه در کره جنوبی، از ژاپن دیدار می‌کرد، هشدار داد که ایالات متحده به زودی تحریم‌های کوبنده‌ای را علیه کره شمالی به اجرا خواهد گذاشت. او گفت که ایالات متحده وجود یک کره شمالی اتمی را تهدیدی برای متحدان منطقه‌ای خود و صلح جهانی می‌داند و هرگز آن را قبول نخواهد کرد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا همراه با خانواده اوتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی زندانی در کره شمالی، در مراسم افتتاحیه حضور خواهد یافت. این دانشجو که به کره شمالی سفر کرده بود در آن کشور بازداشت شد و پس از هفده ماه حبس، آزاد شد و به آمریکا بازگشت اما چند روز بعد درگذشت.

آقای پنس پس از ورود به کره شمالی در روز پنجشنبه، با خانواده تعدادی از شهروندان کره شمالی که به کره جنوبی پناهنده شده‌اند دیدار کرد و در محل بنای یادبود ۴۶ قربانی حمله یک ناو نیروی دریایی کره شمالی در سال ۲۰۱۰ حضور یافت. در آن حادثه، یک کشتی نیروی دریایی کره جنوبی در اثر اصابت اژدر پرتاب شده توسط یک ناو جنگی کره شمالی غرق شد.

شهر پیونگ‌چانگ، محل برگزاری مسابقات المپیک زمستانی سال جاری در حدود ۸۰ کیلومتری مرز مشترک دو کره قرار دارد و هوای آن در روزهای اخیر به شدت سرد بوده است.

پس از پایان مراسم افتتاحیه، مقامات شرکت کننده در این مراسم در میهمانی رئیس جمهوری کره جنوبی شرکت خواهند کرد. یک مقام کره جنوبی گفته است که "بعید نیست که محل نشستن کیم یونگ-نام و مایک پنس در کنار یا روبروی هم باشد."