پوشیدن دامن کوتاه در اعتراض به مقررات تبعیض‌آمیز در دانشگاهی در کلمبیا

دانشجویان دانشکده علوم سیاسی

منبع تصویر، Mariana Duque Díez

توضیح تصویر،

دانشجویان دانشکده علوم سیاسی با پوشیدن دامن و شلوار کوتاه به یک قانون تبعیض‌آمیز اعتراض کردند

دانشجویان دانشگاهی در کلمبیا با پوشیدن دامن کوتاه به تبعیض جنسی اعتراض کردند. مسئولان دانشگاه از دختران دانشجو خواسته بودند دامن کوتاه نپوشند چون با این کار 'حواس استادان و سایر دانشجویان را پرت می‌کنند.'

دانشجویان معترض این قانون را تبعیض جنسی خواندند و روز پنجشنبه ۸ فوریه، کارزاری علیه آن به راه انداختند. معترضان در این کارزار از همه دانشجویان، دختر و پسر، خواستند که با پوشیدن دامن یا شلوار کوتاه به این تصمیم دانشگاه اعتراض کنند.

دانشگاه "پونتیفیکال بولیوارین" شهر مدئین کلمبیا این توصیه را در سایت خود منتشر کرده بود.

بعد از اعتراضات، مسئولان دانشگاه اعلام کردند که این فقط یک توصیه کلی بوده است.

در بیانیه دانشگاه آمده است که این دانشگاه به حق آزادی‌های فردی دانشجویان احترام می‌گذارد و هرگز قصد نداشته که محدودیتی برای نوع لباس دانشجویان ایجاد کند.

عنوان مطلب قبلی که در حال حاضر از وبسایت دانشگاه حذف شده است این بود : "چطور باید در دانشگاه لباس بپوشید؟"

بعضی از توصیه‌ها شامل دختران و پسران بود اما چند مورد مستقیم به لباس پوشیدن زنان مربوط می‌شد.

در یکی از توصیه‌ها آمده بود: "بدترین چیز این است که شما با نحوه لباس پوشیدنتان حواس استادان و سایر دانشجویان را پرت کنید. به همین دلیل ما توصیه می‌کنیم از پوشیدن لباس‌هایی با یقه باز، دامن کوتاه و یا شلوار چسبان خودداری کنید."

این مطلب در تاریخ ۳۰ ژانویه منتشر شد و خیلی سریع از طریق شبکه‌های اجتماعی با هشتگی به معنای "دانشگاه پونتیفیکال بولیوارین با دامن کوتاه" کارزاری علیه آن به راه افتاد.

دانشجویان معترض روز پنجشنبه عکس‌هایی از خود را در حالی که دامن یا شلوار کوتاه پوشیده بودند، منتشر کردند.

منبع تصویر، Via Twitter

توضیح تصویر،

یک فراخوان اینترنتی: حواس پرتی تو ربطی به دامن من ندارد. فردا همه دامن کوتاه می‌پوشند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

جنی جیرالدو، یک خبرنگار محلی در توییتی به زبان اسپانیایی نوشت: "این تفکر که مواظب لباس پوشیدنتون باشید تا دیگران بتوانند رفتارشون را کنترل کنند مثل این است که مردم را راهنمایی کنند که چطور مورد تجاوز قرار نگیرند."

هلنا مونیرا، یکی از دانشجویان توییت کرده است: "اگر کسی فکر کند که ما برای حق پوشیدن دامن کوتاه یا لباس یقه باز مبارزه می‌کنیم، اشتباه می‌کند. ما خواهان پایان دادن به هر چیزی هستیم که توهین به زنان را ترویج می‌دهد."

شهردار شهر هم به دانشجویان معترض پیوست و توییت کرد: "وقتی یک زن دامن یا شلوار کوتاه یا هر لباسی که دوست دارد می‌پوشد، این به معنای چراغ سبز به متلک گویی و ایجاد مزاحمت نیست."

این اولین بار نیست که این دانشگاه به تبعیض جنسی متهم شده است.

در سال ۲۰۱۵، این دانشگاه یک دوره آموزشی تابستانی برای آموزش رفتارهای خوب به دختران ۵ تا ۱۰ ساله برگزار کرد. این کلاس "کارهای دخترانه" نام داشت.

منبع تصویر، Pontifical Bolivarian University

توضیح تصویر،

کلاس آموزش تابستانی "کارهای دخترانه" هم که دو سال پیش در این دانشگاه برگزار شد به عنوان یک نوع تبعیض جنسی با انتقادهایی روبرو شد