یکی از مخوف‌ترین رهبران باندهای قاچاق موادمخدر مکزیک بازداشت شد

خبر رسمی بازداشت آقای والنسیا روز جمعه طی یک کنفرانس خبری در شهر مکزیکوسیتی اعلام شد

منبع تصویر، Alamy

توضیح تصویر،

خبر رسمی بازداشت آقای والنسیا روز جمعه طی یک کنفرانس خبری در شهر مکزیکوسیتی اعلام شد

مقام‌های مکزیک می‌گویند رهبر گروه زتاس، یکی از مخوف‌ترین کارتل‌های قاچاق موادمخدر، بازداشت شده است. آمریکا برای دریافت اطلاعات درباره محل اختفای این مرد آمریکایی-مکزیکی‌تبار ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

از حوزه ماریا گویزار والنسیا، به عنوان رهبر گروه زتاس که در جنوب شرقی مکزیک فعالیت می‌کرد یاد می‌شود. مدارک شناسایی او محل تولدش را کالیفرنیا آمریکا و سال تولدش را ۱۹۷۹ معرفی می‌کند.

وزارت‌خارجه آمریکا، روز جمعه (نهم فوریه - ۲۰ بهمن) ضمن استقبال از این خبر طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد آقای والنسیا که به نام مستعار ز-۴۳ (Z-۴۳) هم شهرت دارد مسئول قاچاق صدها کیلوگرم کوکایین و متامفتامین به داخل خاک آمریکاست.

در وبسایت وزارت‌خارجه از گروه تبه‌کاری زتاس به عنوان مسئول "کشتار تعداد نامعلومی" از مردم گواتمالا یاد شده که در جریان جنگ‌های کارتل‌های مواد مخدر در مرز این کشور با مکزیک طی چند سال اخیر جان خود را از دست داده‌اند.

مقام‌های مکزیکی می‌گویند حوزه ز-۴۳ در محله روما پایتخت، مکزیکوسیتی بازداشت شده است؛ محله‌ای که گفته شده میکده‌ها و رستوران‌های آن پاتوق آقای والنسیا بوده است.

رناتو سِیلز، رئیس کمیته امنیت ملی مکزیک امروز (جمعه) در کنفرانس خبری گفت آقای والنسیا بدون مقاومت در برابر پلیس بازداشت شده است.

او احتمالا علاوه بر محاکمه در مکزیک برای حضور در دادگاه به اتهام قاچاق مواد و پولشویی با درخواست استرداد قانونی از سوی مقام‌های امریکایی مواجه خواهد شد.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، US Department of State

توضیح تصویر،

وبسایت وزارت خارجه آمریکا گویزار والنسیا را متولد کالیفرنیا معرفی می‌کند

کارتل موادمخدر زتاس یکی از بزرگترین سازمان‌های تبه‌کاری و قاچاق موادمخدر مکزیک است و در سال ۲۰۱۲ گزارش‌های رسمی از این گروه به عنوان بزرگترین کارتل مواد مخدر مکزیک یاد کرده بودند.

با وجود این، در چند سال اخیر با ظهور کارتل‌های جدید در کرانه شرقی مکزیک، زتاس سلطه خود را در مناطقی از دست داده است.

دستگیری رهبران شناخته شده زتاس هم یکی دیگر از دلایل تضعیف این گروه تبه‌کاری بوده است.

کارتل‌های موادمخدر در مکزیک مسئول کشتار حدود ۱۰۰ هزار نفر در جریان جنگ های میان خود طی چند سال گذشته بوده‌اند.

سال گذشته که به عنوان خونین‌ترین و خشن‌ترین سال چنین جنگ‌هایی نام گذاری شد در مکزیک ۲۵ هزار نفر کشته شدند.

مقام‌های رسمی دست کم سه چهارم از قربانیان این کشتارها را مرتبط با نبرد میان کارتل‌های مواد ارزیابی می‌کنند.