تمجید ترامپ از مقام اخراجی کاخ‌سفید به اتهام خشونت خانوادگی

راب پورتر که در این عکس شانه به شانه دونالد ترامپ راه می‌رود روز چهارشنبه از مقامش کنار رفت

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

راب پورتر که در این عکس شانه به شانه دونالد ترامپ راه می‌رود روز چهارشنبه از مقامش کنار رفت

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، از راب پورتر، مقام برکنار شده کاخ‌سفید که پس از برملا شدن اتهام خشونت علیه همسران سابقش تحت تحقیقات اف‌بی‌آی قرار گرفته، به نیکی یاد کرد و برایش "آرزوی موفقیت کرده است".

آقای ترامپ، روز جمعه (نهم فوریه - ۲۰ بهمن) در نخستین واکنش رسمی خود به خبرنگاران گفت از نظر او راب پورتر کارش را در کاخ‌سفید "عالی انجام داده" و او برایش "آروزی بهروزی دارد."

راب پورتر که در چند هفته گذشته تصاویر همسر سابقش با چشمان کبود، در رسانه‌های آمریکا خبرساز شده بود، پس از آن که معلوم شد از سوی پلیس فدرال، اف‌بی‌آی، به اتهام خشونت علیه همسر سابقش تحت بازجویی هم قرار گرفته، روز چهارشنبه ناچار به استعفا شد.

همزمان رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند جان کلی، رئیس دفتر آقای ترامپ که گزارش شده از این اتهام‌ها خبردار بوده است، اعلام آمادگی کرده که در صورت تمایل آقای ترامپ، استعفایش را تقدیم رئیس‌جمهوری کند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

رسانه‌ها می‌گویند جان کلی (چپ) از مدت‌ها قبل قضیه اتهام‌های خشونت خانگی علیه آقای پورتر (راست) را می‌دانسته

انتقادها از جان کلی که پیش از آمدن به کاخ سفید‌ وزیر امنیت داخلی کابینه آقای ترامپ بود، بسیار بالا گرفته است؛ چرا که این ژنرال سابق ارتش متهم است با اطلاع از قضیه خشونت خانوادگی آقای پورتر، در برخورد با او "اهمال" کرده است.

رسانه‌های آمریکا در حالی که تصاویر یکی از همسران سابق آقای پورتر با چشمی کبود را منتشر کرده‌اند از شکایت دیگر همسر سابق او به پلیس برای صدور حکم ممنوعیت نزدیک شدنش به محدوده زندگی همسر اسبقش خبر داده‌‎اند.

اظهارات ستایش‌آمیز آقای ترامپ از کارمند سابق خودش در حالی صورت گرفته که کاخ سفید روز گذشته (پنجشنبه) پذیرفت که می توانسته در رسیدگی به این مساله "بهتر عمل کند."

آقای ترامپ روز جمعه همچنین در ارتباط با نظر شخصی‌اش در باره ادعاها علیه آقای پورتر تاکید کرد "او اتهام‌ها را تکذیب کرده و خودش را بی‌گناه می‌داند."

منبع تصویر، BorneBackCeaselessly

توضیح تصویر،

جنیفر ویلووبای می‌گوید از پلیس برای محافظت جانش در برابر آقای پورتر در خواست کمک کرده بوده است

هر دو همسر سابق راب پورتر، کولبی هولدرنس و جنیفر ویلووبای می گویند او آنها را هم به لحاظ فیزیکی و هم از نظر هیجانی آزار می‌داده است.

همسر نخست او، کولبی هولدرنس، که خود یکی از تحلیل‌گران دولت آمریکاست مدعی است در جریان ماه عسل‌شان در جزایر قناری به سال ۲۰۰۳، آقای پورتر او را زده و دو سال بعد در فلورانس ایتالیا هم آقای پورتر به صورتش مشت زده است.

همسر دوم او، خانم ویلووبای می‌گوید او در سال ۲۰۰۹ با آقای پورتر ازدواج کرده و زندگی مشترک آنها تا سال ۲۰۱۳ ادامه داشته است اما او در سال ۲۰۱۰ پس از آن که آقای پورتر در جریان یک نزاع شیشه پنجره خانه‌شان در شهر الکساندریا، جنوب واشنگتن دی‌سی را شکسته، او با مراجعه به پلیس برای دریافت حکم حفاظت از خود اقدام کرده است.

خانم ویلووبای این تجربه را بهار سال گذشته در وبلاگی تحت عنوان "چرا ماندم" به صورت ناشناس منتشر کرده است.

منبع تصویر، Colbie Holderness

توضیح تصویر،

کولبی هولدرنس می‌گوید او در جریان تعطیلاتی در فلورانس ایتالیا با مشت شوهر سابقش، راب پورتر، چشمش کبود شده است

سومین شاکی آقای پورتر، به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، یک زن ناشناس است که در سال 2016 با دو همسر سابق او تماس گرفته و به آنها درباره آزارفیزیکی گفته و از آنها مشاوره خواسته که چه طور باید راب پورتر را ترک کند.

راب پورتر که این ادعاها فعلا به بهای از دست دادن مقامش در کاخ‌سفید انجامیده، می‌گوید همه آن چه این سه زن می‌گویند کذب محض است.

با وجود این، برکناری او از مقامش نه تنها برای خود او که برای چند مقام سرشناس کاخ‌سفید هم دردسرساز شده است.

جان کلی، رئیس دفتر آقای ترامپ متهم است که از مدت ها قبل درباره این اتهام ها خبر داشته است و اکنون با اتهام "اهمال و عدم درستکاری" روبرو شده است.

هوپ هیکس، رئیس دفتر ارتباطات کاخ‌سفید که گفته می‌شود مسئول شده بود که به این قضیه رسیدگی کند، متهم به قصور و غفلت شده است.

همزمان رسانه‌های آمریکا می‌گویند هوپ هیکس و راب پورتر اخیرا با هم دوست شده‌اند و روابط عاشقانه برقرار کرده‌اند.

رسانه‌های آمریکا می‌گویند آقای ترامپ از نحوه عملکرد خانم هیکس در این رابطه راضی نیست و او هم همچون ژنرال کلی ممکن است در آستانه خروج از کاخ‌سفید قرار گرفته باشد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

رسانه‌ها می‌گویند دونالد ترامپ از نحوه عملکرد هوپ هیکس (وسط) در ارتباط با ماجرای آقای پورتر ناراضی است