ترامپ با انتشار یادداشت محرمانه مورد درخواست دموکرات‌ها مخالفت کرد

Trump

منبع تصویر، Getty Images

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با انتشار نسخه مفصلی از یادداشت‌های محرمانه اف‌بی‌آی که دموکرات‌ها می‌خواستند آن را در برابر نسخه چهار صفحه‌ای جمهوری‌خواهان منتنشر کنند، مخالفت کرده است.

در نسخه کوتاه این یادداشت‌ها که هفته گذشته منتشر شد، اف‌بی‌آی و مقام‌های دادگستری متهم به تصمیم جانب‌دارانه علیه یکی از اعضای ستاد آقای ترامپ شده بودند اما دموکرات‌ها می‌گفتند آن نسخه گزینشی بوده است و در پی این بودند که با انتشار نسخه ۱۰ صفحه این یادداشت‌ها ادعای خود در این باره را به اثبات برسانند.

روز جمعه (نهم فوریه - ۲۰ بهمن) آخرین فرصت آقای ترامپ برای صدور مجوز غیرمحرمانه‌شدن نسخه دموکرات‌ها از این یادداشت‌های اف‌بی‌آی بود اما کاخ‌سفید با ارسال نامه‌ای که امضای دونالد اف. مکگان، وکیل حقوقی دولت آمریکا رسیده اعلام کرد: "با وجود این که رئیس‌جمهور با علنی شدن نسخه پنجم فوریه این یادداشت‌ها موافقت کرد اما در این نسخه جدید مواردی بسیار حساسی هست که به درستی طبقه‌بندی شده و بر همین اساس رئیس جمهور نمی‌تواند با انتشار عمومی آنها موافقت کند."

دقایقی پس از اعلام مخالفت آقای ترامپ با انتشار نسخه دموکرات‌ها، آدام شف، عضو برجسته دموکرات‌ها در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان که مسئول تهیه این نسخه از یادداشت‌های محرمانه بوده گفته آماده است که در همکاری با کاخ‌سفید و اف‌بی‌آی بخش هایی که آقای ترامپ مخالف غیرمحرمانه شدند آنهاست را حذف کند.

پیشنهادی که کاخ سفید هنوز به آن پاسخی نداده است و به نظر نمی‌رسد با قرار گرفتن در ساعات پایانی جمعه شب و روزهای آخر هفته، اقدامی فوری در این باره صورت گیرد.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

یادداشت دمکرات ها را آدام شیف نماینده کالیفرنیا و عضو ارشد دمکرات کمیته اطلاعاتی تنظیم کرده بود

یادداشت دمکرات‌ها دوشنبه شب تحویل کاخ سفید شد و رئیس‌جمهور تا جمعه وقت داشت رسما آن را از حالت محرمانه خارج کند.

همزمان رسانه‌های آمریکایی می گویند سه مقام بلندپایه وزارت دادگستری امریکا به زودی استعفا خواهند داد. موضوعی که می‌تواند به پس لرزه‌های انتشار همین یادداشت‌ها تعبیر شود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

عصر جمعه روزنامه نیویورک تایمز خبر داد که راشل برند، از معاونان وزارت دادگستری که به نفر سوم این وزارتخانه شهرت داشت به زودی از مقامش کناره‌گیری خواهد کرد.

خانم برند که از مقام‌های پرسابقه وزارت دادگستری است در صورت کنار رفتن راد روزنستاین، معاون اول این وزراتخانه، جایگزین او می‌شد.

آقای روزنستاین همان مقامی است که پس از اخراج جیمز کومی، مدیر سابق اف‌بی‌آی، با انتصاب رابرت مولر به عنوان بازرس ویژه، تحقیقات معروف به پرونده ترامپ-روسیه را کلید زد.

به همین علت هم ناظران مسایل آمریکا در یک سال گذشته بارها از تلاش آقای ترامپ و کاخ‌سفید برای برکنار کردن رود روزنستاین و همچنین تضعیف تحقیقات بازرس مولر سخن گفته‌اند.

هفت گذشته هم اندرو مک کیب، قائم مقام رییس پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، از سمت خود استعفا داد. دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در هفته‌های گذشته آقای مک کیب را هدف انتقاد قرار داده بود.

به گزارش شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا، آقای مک کیب که برای کناره‌گیری تحت فشار بود، به مرخصی رفته تا در ماه مارس رسما بازنشسته شود.

آقای مک کیب پس از برکناری جیمز کومی، رییس اف‌بی‌آی در سال گذشته، موقتا ریاست اف‌بی‌آی را برعهده گرفت و در تحقیقات نماینده ویژه وزارت دادگستری درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم نقش داشت.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

اندرو مک کیب

محتوای یادداشت‌های محرمانه چیست؟

بر اساس بخش‌هایی از این یادداشت که از حالت محرمانه خارج شده، اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری یک قاضی را گمراه کرده‌اند که خارج از حیطه قانونی عمل کند و حکم شنود مکالمات کارتر پیج، از اعضای ستاد انتخاباتی آقای ترامپ، در ماه مارس گذشته را تمدید کند.

در واقع اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری آمریکا متهم شده‌اند که بر اساس یک گزارش بحث برانگیز اثبات نشده و ارائه آن به قاضی، علیه ترامپ، مجوز شنود گرفته‌اند.

آن گزارش را کریستوفر استیل، یک مامور امنیتی سابق بریتانیا نوشته بود که گفته شده به سفارش ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون، رقیب آقای ترامپ، تهیه شده است.

کریستوفر استیل در گزارشش ادعا می‌کرد روسیه از آقای ترامپ اطلاعاتی دارد که از آن‌ها به عنوان عاملی برای تحت فشار قرار دادن او استفاده می‌کند؛ از جمله اطلاعاتی درباره فعالیت‌های اقتصادی او و ویدئویی از آقای ترامپ با چند روسپی. ادعایی که آقای ترامپ بارها تکذیب کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی گزارش داده که این اسناد گمراه کننده است چون اف‌بی‌آی برای گرفتن مجوز شنود، تأییدیه دستگاه اطلاعاتی آمریکا را هم گرفته بوده است.