آمریکا: با کره‌جنوبی اختلاف پیدا نکرده‌ایم

کیم یو جانگ، خواهر رهبر کره‌شمالی و مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در مراسم افتتاحیه المپیک در سکوی تشریفات نزدیک هم قرار گرفتند

منبع تصویر، AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

کیم یو جانگ، خواهر رهبر کره‌شمالی و مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در مراسم افتتاحیه المپیک در سکوی تشریفات نزدیک هم قرار گرفتند

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا که در راه بازگشت از سئول است می‌گوید با وجود دیدار خواهر کیم‌جونگ‌اون با رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی و دعوت رسمی از او به پیونگ‌یانگ در خلال افتتاحیه المپیک زمستانی، آمریکا همچنان با متحدانش (ژاپن و کره‌‎جنوبی) بر توقف برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره‌شمالی به عنوان تنها راه برون رفت از بحران شبه جزیره کره تاکید دارد.

کیم یو جانگ، خواهر پرنفوذ رهبر کره‌شمالی، روز گذشته دعوتنامه‌ای که با دست‌خط کیم جونگ اون نوشته شده بود را به مو-جائه این، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی تقدیم کرد و از او خواست که در اولین فرصت از پیونگ‌یانگ دیدار کند.

با وجود این آقای پنس که در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی با فاصله چند متری از خانم یو یانگ نشسته بود سعی کرد به هیات بلندپایه کره‌شمالی روی خوش نشان ندهد.

او حتی به هنگام عبور رژه تیم متحد ورزشکاران دو کره از جای خود بلند نشد و دعوت به یک ضیافت شام که خواهر کیم جونگ اونگ هم در آن حضور می‌یافت را رد کرد.

در صورت اجرایی شدن سفررئیس جمهوری کره‌جنوبی به پیونگ یانگ، این نخستین بار در طول یک دهه گذشته خواهد بود که رهبران دو کره با هم دیدار می‌کنند؛ دیداری که می‌تواند بحران پر تنش میان دو کشور را وارد مسیری تازه کند.

با وجود این، برنامه هسته‌ای کره‌شمالی و دستیابی این کشور به فناوری موشک‌های بالستیک همچنان محور اصلی هرگونه مذاکره‌ای میان دو کشور باقی خواهد ماند.

همزمان آمریکا با "بدبینی" از نیت کره‌شمالی یاد کرده و گفته نمی‌گذارد کیم جونگ اون با استفاده از فرصت المپیک زمستانی، "مسائل حقوق بشری و تهدیدی که برای امنیت جهانی پدید آورده" را در حاشیه قرار دهد.

آمریکا که از زمان بر کار آمدن دونالد ترامپ، رویکرد تهدید نظامی را علیه کره‌شمالی اتخاد کرده می‌گوید بدون توجه به دیدار مقام‌های دو کره و احتمال آغاز مذاکرات میان سئول و پیونگ‌یانگ آن هم در عالی‌ترین سطح، به تشدید تحریم‌های خود علیه کره‌شمالی ادامه خواهد داد.

آقای پنس که پیش از حضور در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی گفته بود آمریکا "هرگز وجود یک کره‌شمالی اتمی را قبول" نخواهد کرد و "حداکثر فشار را بر حکومت آن کشور اعمال خواهد کرد تا آنان را به کنارگذاشتن قطعی، بازگشت‌ناپذیر و قابل راستی‌آزمایی تسلیحات اتمی وادار کند"، روز شنبه (۱۰ فوریه - ۲۱ بهمن) در راه بازگشت به آمریکا هم تاکید کرد که کاخ‌سفید به زودی رژیم تازه‌ای از تحریم‌های فلج کننده را علیه پیونگ‌یانگ اتخاذ خواهد کرد و همچنان "تمام گزینه‌ها را برای مقابله با این کشور روی میز دارد.

بیشتر بخوانید