ترامپ: شهرک ها فرآیند صلح اسرائیل و فلسطینی ها را پیچیده کرده

دیدار نتانیاهو و ترامپ در روز 23 مه در موزه هولوکاست

منبع تصویر، AFP

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفته است که شهرک های یهودی نشین اسرائیل فرآیند صلح با فلسطینی ها را "پیچیده" می کند و از اسرائیل خواست "مراقب" موضوع شهرک ها شد.

او در مصاحبه با یک روزنامه اسرائیلی همچنین گفت که فکر نمی کند فلسطینی و احتمالا اسرائیلی ها آماده صلح باشند.

تصمیم ماه دسامبر آقای ترامپ برای شناسایی بیت المقدس (که اعراب به آن قدس و اسرائیلی ها اورشلیم می گویند) به عنوان پایتخت اسرائیل باعث خشم فلسطینی ها شد. آقای ترامپ در آن زمان همچنین تهدید کرد کمک به فلسطینی ها را قطع کند مگر آنکه آنها حاضر به مذاکره شوند.

اظهارات تازه رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در روزنامه محافظه کار "اسرائیل هیوم" منتشر شد.

او در پاسخ به این سوال که آمریکا چه زمانی طرح صلح خود را پیشنهاد خواهد کرد گفت: "باید ببینیم چه می شود. در حال حاضر فلسطینی ها دنبال صلح نیستند. در مورد اسرائیل هم مطمئن نیستم که علاقه ای به صلح کردن داشته باشد برای همین باید صبر کنیم و ببینیم چه می شود."

آقای ترامپ در جواب این سوال که آیا شهرک های اسرائیل بخشی از طرح صلح خواهند بود، گفت: "در مورد شهرک ها صحبت خواهیم کرد. شهرک ها رسیدن به صلح را خیلی پیچیده می کند و همیشه کرده، برای همین فکر می کنم اسرائیل باید خیلی مراقب موضوع شهرک ها باشد."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

شهرک های یهودی نشین در شرق بیت المقدس و کرانه باختری از موانع صلح بوده است

بیش از ۶۰۰ هزار یهودی در حدود ۱۴۰ شهرکی که از زمان اشغال کرانه باختری و شرق بیت المقدس توسط اسرائیل در سال ۱۹۶۷ ساخته شده اند زندگی می کنند. این شهرک ها براساس قوانین بین المللی غیرقانونی به حساب می آیند هرچند اسرائیل این موضوع را رد می کند.

در بخش هایی از این مصاحبه که جمعه منتشر شده بود آقای ترامپ گفت که شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل یکی از نقاط برجسته سال اول ریاست جمهوری او بوده است.

او گفت: "فکر می کنم بیت المقدس مساله بزرگی بود و فکر می کنم مساله مهمی بود.... اینکه بیت المقدس پایتخت بزرگ شما باشد، برای خیلی ها خیلی مهم بود. این یکی از قول های مهم من بود و به آن عمل کردم."

اسرائیل مدعی کل این شهر است اما فلسطینی ها بخش شرقی آن را پایتخت کشور آینده مستقل فلسطینی می دانند.

در پی آن تصمیم محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که دیگر میانجیگری آمریکا در فرآیند صلح را نمی پذیرد.

ماه پیش سازمان ملل نسبت به تصمیم آمریکا برای عدم پرداخت بیش از نیمی از منابع مالی آژانسی که از پناهندگان فلسطینی حمایت می کند ابراز نگرانی کرد.

واشنگتن گفت ۶۰ میلیون دلار از این منابع را به آژانس "امداد و اقدام سازمان ملل" (یو ان آر دبلیو ای) خواهد پرداخت اما ۶۵ میلیون دلار را تا زمان انجام "اصلاحات" پرداخت نخواهد کرد.