هشدار سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در مورد احتمال دخالت روسیه در انتخابات آینده

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مدیر اطلاعات ملی آمریکا گفت روسیه اعتقاد دارد که دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ به میزان زیادی موفقیت آمیز بوده است

مدیران سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده، در اظهارنظری مشترک، در مورد تلاش های روسیه برای دخالت در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در پاییز آینده هشدار داده اند.

مدیران ارشد جامعه اطلاعاتی آمریکا، از جمله سیا و سازمان اطلاعات ملی، این هشدار را در جلسه کمیته اطلاعاتی مجلس سنا عنوان کرده اند که به طور سالانه، برای بررسی تهدیدهای موجود علیه ایالات متحده برگزار می‌شود.

در جلسه اخیر، دن کوتز، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، گفت روسیه اعتقاد دارد که دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ به میزان زیادی موفقیت آمیز بوده است.

وی هدف اصلی روسیه از این دخالت را "تضعیف اعتماد به سیستم دموکراسی آمریکایی" عنوان کرد.

این هشدار در شرایطی عنوان شده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، همواره موضوع دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ و اتهام کمک مسکو به پیروزی خود را بی‌اساس دانسته است.

بیشتر بخوانید:

چند روز پیش رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که به باور او روسیه در حال تلاش برای مداخله در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره است که اوایل نوامبر ۲۰۱۸ (آبان آینده) برگزار می‌شود.

در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، طبق معمول هر دو سال یک‌بار، یک‌سوم از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا و همه ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان به رای گذاشته می‌شوند.

وزیر خارجه آمریکا در اظهارنظر اخیر خود هشدار داد تضمینی وجود ندارد که دولت آمریکا بتواند "این بار" جلوی نفوذ روسیه به انتخابات آمریکا را بگیرد.

آقای تیلرسون افزود: "فکر نکنم بتوانم بگویم ما الآن آماده‌تریم. چون روسیه هم خودش را تطبیق داده و تقویت کرده است."

قبل از او مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعاتی مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای نیز، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفته بود که احتمال می‌دهد روسیه برای "دخالت" در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره تلاش کند.

از حدود یک سال پیش تحقیقات ویژه‌ای درباره احتمال تبالی ستاد انتخاباتی ترامپ با کرملین در جریان است.

از سوی دیگر، روسیه در سال‌های اخیر بارها آمریکا را به دخالت در انتخابات این کشور و تلاش بر تاثیرگذاری بر آن متهم کرده است.