رئیس‌جمهور آفریقای‌ جنوبی کناره گیری کرد

جیکوب زوما از سال 2009 رئیس جمهور آفریقای جنوبی بود
توضیح تصویر،

جیکوب زوما از سال ۲۰۰۹ رئیس جمهور آفریقای جنوبی بود

جیکوب زوما رئیس جمهور تحت فشار آفریقای جنوبی از مقام خود استعفا داده است. او استعفای فوری خود را عصر چهارشنبه در نطقی تلویزیونی اعلام کرد.

این درحالی است که او ساعاتی پیشتر گفته بود هیچ خطایی انجام نداده و دلیلی برای کناره گیری‌گیری نمی بیند.

کنگره ملی آفریقا، حزب حاکم آفریقای جنوبی، پیشتر به رئیس جمهور این کشور تا پایان روز چهارشنبه ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) فرصت داده بود از قدرت کناره گیری کند.

کنگره ملی آفریقا اعلام کرده بود در صورتی که جیکوب زوما اولتیماتوم این حزب را نادیده بگیرد، پنجشنبه رای عدم اعتماد به او را در دستور کار مجلس قرار خواهد داد.

هرچند او در گذشته از رای اعتماد جان به در برده، اما انتظار می رفت در صورت طرح مجدد موضوع در پارلمان رای نیاورد.

درخواست استعفای رئیس جمهور ۷۵ ساله آفریقای جنوبی، نتیجه طرح اتهامات متعدد فساد اقتصادی علیه او بوده است.

بیشتر بخوانید:

جیکوب زوما روز چهارشنبه ابتدا در مصاحبه ای مفصل با شبکه تلویزیونی دولتی آفریقایی گفت که حزب حاکم نتوانسته توضیح بدهد که چرا وی باید از مقامش کناره گیری کند. وی افزود قصد رویارویی با حزب خود را ندارد ولی با تصمیم آن برای استعفای خود مخالف است.

آقای زوما در سرتاسر مصاحبه، هیچ اشاره ای به هجوم امروز صبح پلیس به منزل خانواده ثروتمند گوپتا و دستگیری اعضای این خانواده که متحدان نزدیک رئیس جمهور هستند نکرد.

خانواده گوپتا، که هندی تبار هستند، متهم شده اند که از رابطه خود با رئیس جمهور برای کسب قدرت سیاسی گسترده در آفریقای جنوبی سوءاستفاده کرده اند. این خانواده و جیکوب زوما، چنین اتهامی را رد کرده‌‎اند.

مقام های ارشد حزب حاکم دوشنبه شب در پی مذاکراتی طولانی که تا بعد از نیمه شب به طول کشید تصمیم به برکناری رئیس جمهور گرفته بودند.

جیکوب زوما از بیش از دو ماه قبل در برابر فشارهای روزافزون برای استعفا مقاومت می کرد؛ زمانی که سیریل راماپوزا به عنوان رهبر کنگره ملی آفریقا جانشین او شد.

در سال ۲۰۱۶ عالی ترین دادگاه آفریقای جنوبی حکم داد که آقای زوما قانون اساسی را نقض کرده چون پولی که خرج خانه شخصی اش کرده را به دولت پس نداده است.

سال گذشته نیز دادگاه عالی تجدید نظر او را در ارتباط با یک معامله سلاح در سال ۱۹۹۹ با ۱۸ اتهام فساد، کلاهبرداری، اخاذی و پولشویی روبه‌رو دانست.

جیکوب زوما از سال ۲۰۰۹ رئیس جمهور آفریقای جنوبی بود.