دومین قاضی آمریکایی هم دستور ترامپ برای لغو داکا را تعلیق کرد

بسیاری از جوانان شامل طرح داکا که در کودکی به آمریکا آورده شده‌اند در چند ماه گذشته تلاش کرده‌اند با تشکیل تجمع یا بازگو کردن داستان خود اذهان عمومی را در جهت حمایت از داکا بسیج کنند حق نشر عکس Reuters
Image caption بسیاری از جوانان شامل طرح داکا که در کودکی به آمریکا آورده شده‌اند در چند ماه گذشته تلاش کرده‌اند با تشکیل تجمع یا بازگو کردن داستان خود اذهان عمومی را در جهت حمایت از داکا بسیج کنند

یک قاضی دیگر آمریکایی با صدور حکمی دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، مبنی بر خاتمه دادن به مجوز اقامت و کار مهاجرانی که در کودکی به آمریکا آورده شده‌اند را غیرقانونی دانسته و اجرایی شدن آن که قرار بود از پنجم مارس آغاز شود را متوقف کرده است.

آقای ترامپ ماه سپتامبر گذشته اعلام کرد که تصمیم ندارد طرح حمایت از مهاجرانی که در کودکی به طور غیرقانونی به آمریکا آورده شده‌اند را تمدید کند و به کنگره این کشور ۶ ماه فرصت داد که درباره سرنوشت این طرح تصمیم بگیرد.

این طرح که به داکا شهرت یافته در زمان باراک اوباما، رئیس جمهور سابق، تصویب و اجرای آن آغاز شد.

داکا به حمایت از جوانانی می‌پردازد که دارای سند هویتی و مهاجرتی نیستند و با حمایت از آنها باعث می‌شود تا از آمریکا اخراج نشوند و همزمان برای آنها امکان کار و فرصت تحصیل فراهم آورد.

تخمین زده می‌شود حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر شامل این طرح شوند و مجوز داکا برای بسیاری از آنها تنها تا پنجم مارس آینده معتبر است.

موضوع اعطای اقامت دائم به این افراد و هموار کردن راه آنها برای اخذ شهروندی آمریکا، در شش ماه گذشته یکی از اصلی‌ترین مناقشات میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا بوده است.

ماه گذشته هم این موضوع محور اصلی اختلاف‌ها در مجلس سنا بود که نهایتا به تعطیلی کوتاه مدت دولت آمریکا انجامید چرا که دموکرات‌ها رسیدگی به داکا در صحن علنی سنا را شرط تصویب بودجه موقت دولت قرار داده بودند.

نخستین بار، ماه گذشته یک قاضی در سانفرانسیسکو با صدور حکمی اعلام کرد از نظر قانونی، طرح داکا نمی‌تواند در روز پنجم ماه مارس متوقف و در پی آن با جوانانی که تحت پوشش آن قرار گر فته‌اند چون مهاجران غیرقانونی رفتار کرد چرا که حکم آقای ترامپ "مبهم و فله‌ای" با افراد مواجهه کرده است.

اکنون یک قاضی دیگر در شهر نیویورک با صدور حکمی مشابه دولت آقای ترامپ را از آغاز هرگونه اقدامی علیه این گروه از مهاجران که اکثرا از کشورهای آمریکای لاتین هستند را غیرقانونی اعلام کرده و دستور داده است مجوزهای کار و تحصیل افراد تحت پوشش داکا به روال سابق تمدید و تجدید شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان در واکنش به این تصمیم در برابر سفارت آمریکا در مکزیکو سیتی تجمع کردند

در واکنش به این احکام، وزارت دادگستری آمریکا از ماه گذشته پرونده را به دیوان عالی این کشور کشانده و قرار است قضات این بالاترین نهاد قضایی آمریکا به زودی درباره آن نظر دهند.

وزارت دادگستری امروز (چهارشنبه چهاردهم فوریه - ۲۵ بهمن) با تکرار مواضع‌ قبلی‌‎اش گفته از نظر این وزارتخانه تصمیم دولت آقای اوباما برای تهیه و تصویب داکا "غیرقانونی" بوده متعاقب آن اجرای آن هم خلاف قانون اساسی آمریکا بوده است.

بر همین اساس، دوین اومالی، یکی از مقام‌های وزارت دادگستری آمریکا طی بیانیه ای تاکید کرده است که این نهاد دولتی با جدیت تمام از مواضع خود در این باره دفاع خواهد کرد و آن در از طریق دیوان عالی پی خواهد گرفت.

نزاع قضایی بر سر داکا در حالی که کنگره آمریکا تلاش می‌کند به موضو مهاجرت و اصلاح قوانین آن بپردازد، می‌تواند شکاف میان دموکرات‌های حامی داکا و جمهوری‌خواهان مخالف آن را باز هم عمیق‌تر کند و متعاقب آن امیدها برای تصویب هرگونه طرحی درباره مهاجرت را کاهش دهد.

دونالد ترامپ بارها گفته آماده امضاء کردن مصوبه کنگره برای صدور مجوز اقامت و باز کردن راه برای اعطای شهروندی آمریکا به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار مهاجر بدون مدرک است اما در عوض باید بودجه درخواستی او برای ساخت دیوار حائل در مرز مکزیک هم به تصویب کنگره برسد و همزمان اصلاحاتی در قوانین مهاجرتی چون لاتاری گرین‌کارت و مهاجرت زنجیره‌ای (آوردن اعضای خانواده) به وجود آید.

آقای ترامپ و مشاورانش در کاخ‌سفید می‌گویند نظام فعلی مهاجرپذیری در آمریکا منسوخ شده و باید با سیستم جدیدی که در آن بنابر شایستگی متقاضیان به آنها ویزای مهاجرت داده می‌شود، جایگزین شود.

اما منتقدان او می‌گویند مهاجرپذیری یکی از ارکان و ارزش‌های بنیادین جامعه آمریکاست و تلاش برای محدود کردن آن برگرفته از عقاید ملی‌گرایانه، تبعیض مذهبی و حتی نژادپرستانه است.