دادگاه فدرال: فرمان منع سفر ترامپ ناقض قانون اساسی است

ترامپ سه فرمان برای منع سفر شهروندان شش کشور اسلامی صادر کرده

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ترامپ سه فرمان برای منع سفر شهروندان شش کشور اسلامی صادر کرده

یک دادگاه استیناف فدرال آمریکا فرمان دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده برای منع سفر شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان را ناقض قانون اساسی آمریکا دانسته است.

بر اساس حکم روز پنجشنبه دادگاه استیناف ناحیه چهارم آمریکا، مستقر در ریچموند ویرجینیا، فرمان منع سفر آقای ترامپ علیه پیروان یک دین اعمال تبعیض می کند.

بر این اساس، سخنان آقای ترامپ علیه مسلمانان، از جمله در زمان انتخابات ریاست جمهوری، نشان می دهد که فرمان مسافرتی او با اهداف تبعیض آمیز صادر شده است.

پیش از این نیز در ماه دسامبر، یک دادگاه استیناف فدرال در کالیفرنیا، با صدور حکمی علیه فرمان آقای ترامپ، آن را ناقض قوانین مهاجرتی آمریکا دانسته بود.

فرمان منع سفر آقای ترامپ که در حال حاضر در دست اجراست، سومین فرمان او در این باره است. دادگاه های فدرال آمریکا پیش تر مانع از اجرای دو فرمان قبلی به علت تناقض های قانونی شده بودند.

در حال حاضر، فرمان سوم آقای ترامپ با حکم دیوان عالی آمریکا در دست اجراست و احکام صادر شده از سوی دادگاه های استیناف فعلا مانع از اجرای آن نمی شود.

دیوان عالی آمریکا از آوریل بررسی احکام دادگاه های استیناف را آغاز می کند و قرار است تا ماه ژوئن نظر قطعی خود را اعلام کند.

احکام دادگاه های استیناف منطقه چهارم (ویرجینیا) و منطقه نهم (کالیفرنیا) در تایید حکم های مشابه دادگاه های فدرال مریلند و هاوایی صادر شده است.

بر اساس فرمان منع سفر آقای ترامپ، ورود اکثر شهروندان ایران، لیبی، سومالی، سوریه، یمن و چاد که مسلمانان در آنها در اکثریت هستند، به آمریکا ممنوع شده است.

ممنوعیت هایی هم برای صدور روادید برای شهروندان کره شمالی و مقام های دولت ونزوئلا در نظر گرفته شده است.