لباس‌های 'بالیوودی' ترودو باعث سرگرمی هندی‌ها شد

Canadian Prime Minister Justin Trudeau, his wife Sophie Grégoire, daughter, Ella-Grace, and son, Xavier James, pose for a photograph with Bollywood actor Shahrukh Khan in Mumbai on 20 February, 2018.

منبع تصویر، Getty Images

عایشه پریرا از بخش هندی بی‌بی‌سی می‌گوید وقتی حرف از پوشیدن لبا‌س‌های سنتی هندی (در میان رهبران در جهان) مطرح شود، هیچ کس دیگری در حد جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا به آن متعهد نیست.

بار اول نیست که جاستین ترودو لباس هندی می‌پوشد. او بارها این لباس‌ها را در جشن دیوالی که یک جشنواره نورافشانی هندو‌ها و یکی از مهم‌ترین مراسم مذهبی آنهاست، پوشیده است. چنان که در عکسی از سال گذشته‌ از او در جشن دیوالی دیده می‌شود،او مسلما که از ظاهر شدن با لباسی به سبک بالیوودی هم ابایی ندارد.

در حالی که در آن زمان چند نفر درباره نقش‌های نقره‌ای بر لباس سنتی سیاه او چیزهایی گفته بودند، اما آن نظرات در مقایسه با حجم واکنشی که این روزها در هند درباره پوشش او وجود دارد، کاملا کمرنگ شده است.

آقای ترودو در نخستین سفر رسمی‌اش در ۱۷ فوریه به هند رفت و در سراسر کشور در مراسم مختلف شرکت کرد و با مقام‌ها و افراد مختلف دیدار داشت. عکس‌هایی که از این مراسم و دیدارها منتشر شده نشان می‌دهد که آقای ترودو دارای مجموعه‌ای ‌از لباس‌های سنتی هندی است که با زیبایی و ظرافت طراحی شده‌ است.

همچنین سفر یک هفته‌ای او که فقط یک روز آن به دیدارهای رسمی اختصاص داشت، مایه شگفتی در کانادا شده است تا جایی یکی از اعضای حزب محافظه‌کار در پارلمان کانادا خطاب به او گفته است: "برایت آرزوی یک تعطیلات فوق‌العاده دیگر دارم."

هندی‌ها اما به این سفر او کاملا از زاویه دیگری نگاه می‌کنند.

جاستین ترودو و اعضای دیگر خانواده‌اش تاکنون حداقل سه بار لباس سنتی هندی پوشیده‌اند.

بار اول در دیدارشان از سبارماتی آشرم، منطقه‌ای در جنوب ایالت گجرات که محل زندگی مهاتما گاندی بود که سرتاپا لباس سنتی هندی بر تن و حلقه گل بر گردن داشتند و در کنار یک چرخ نخ‌ریسی سنتی عکس گرفتند. پس از آن به معبد اکشردام رفتند و با چند نفر از متولیان معبد عکس گرفتند.

منبع تصویر، Getty Images

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

رسانه‌های هندی عکس‌های این خانواده را منتشر کردند و با عناوینی چون "روز مرخصی ترودو" به پوشش "پر تلالو" و "شاد" آنها پرداختند.

در هنگام دیدار از معبد طلایی، یکی از مقدس‌ترین زیارتگاه‌های سیک‌ها که در شمال ایالت پنجاب قرار دارد، اگر چه لباس‌های آنها ساده بود ولی با دقت زیادی طراحی شده بود.

آقای ترودو لباس سنتی سفید با نقش‌های طلایی پوشیده بود و دیگر اعضای خانواده‌اش هم لباس‌هایی با نقش‌های درشت طلایی پوشیده بودند.

آنها، قبل از این که آقای ترودو با امارندر سینگ، وزیر ارشد پنجاب دیدار کند، عکس‌هایی منتشر کردند که در آن به شکلی صحیح و به شیوه هندوها تعظیم کرده بودند. در حالی که آقای سینگ در مقایسه به آنها لباس بسیار ساده‌تری پوشیده بود.

تا این مرحله برخی‌ از جمله عمر عبدالله وزیر ارشد جامو و کشمیر، فکر می‌کردند که این کار آقای ترودو شاید به خاطر گرایشش به این لباس‌ها باشد و مطمئن نبودند که از عهده این کار برآمده و در آن موفق باشد.

او در توییتی خطاب به آقای ترودو نوشت: "برای اطلاع ما هندی‌ها روزانه اینگونه لباس نمی‌پوشیم، حتی در بالیوود."

اما آقای ترودو از آن دست بردار نبود.

خانواده‌اش با تعدادی زیادی از ستاره‌های سینمای بالیوود در شهر غربی بمبئی دیدار کردند و آقای ترودو لباسی با طراحی سنگین و پر زرق و برق پوشیده بود. چیزی شبیه لباسی که دامادان در فیلم‌های بالیوودی می‌پوشند. همسرش یک ساری گلدوزی‌شده بر تن داشت و کودکانش هم پوششی داشتند که فقط می‌شود آن را در چارچوب انواع لباسی جا داد که هندی‌ها فقط در مراسم عروسی می‌پوشند.

بحث روی لباس او به خصوص زمانی خیلی داغ شد که در عکس‌هایی با ستاره‌های بالیوود ظاهر شد. به خصوص در عکسی که شاهرخ خان، یکی از مشهورترین بازیگران سینمای هند در کنار این خانواده با یک کت و شلوار ساده سیاه قرار گرفته بود.

اینجا بود که شبکه‌های اجتماعی دیگر تاب و تحمل سکوت مودبانه را نداشتند.

شیوام ویج در توییتر نوشت: "حتی اگر ترودو یک داماد هندی در مراسم عروسی‌ می‌بود، به طور مسخره‌ای بیش از حد لباس پوشیده است."

برخی دیگر هم در شبکه‌های اجتماعی آقای ترودو و همسرش را "عروس و داماد هندی" خطاب کردند.

حتی لحن عناوین رسانه‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای از "زیبا و پرتلالو" به "بیش از حد پر زرق و برق حتی برای یک هندی" تغییر کرد.

تا حالا به نظر می‌رسد آقای ترودو نسبت به انتقادات فراوانی که در سفر هند به او شده، بی‌توجه باشد. دفتر رسمی او این ادعا را رد کرده که دولت هند، نخست‌وزیر را "سرزنش" کرده است. همچنین این موضوع که او با هزینه دولت به "تعطیلات" رفته، رد شده است.

اما ذوق خیاطی او باعث سرگرمی خیلی از هندی‌ها شده است.