فرانسه: ناتوانی سازمان ملل در کمک به مردم غوطه، اعتبار آن را نابود می‌کند

حق نشر عکس EPA
Image caption فعالان می‌گویند مناطق مسکونی غوطه شرقی به عمد هدف قرار گرفته‌اند

فرانسه می گوید اگر شورای امنیت سازمان ملل نتواند به هزاران غیرنظامی که در جنگ سوریه گیر افتاده اند کمک کند، ناقوس مرگ خود را نواخته است.

فرانسوا دلاتره، سفیر فرانسه در سازمان ملل گفت ناتوانی این سازمان در کمک به افرادی که در غوطه شرقی تحت محاصره نیروهای دولتی سوریه هستند، ضربه‌ای مهلک به اعتبار آن خواهد زد.

ادامه بمباران در غوطه شرقی: ۵ روز، ۴۰۰ کشته

ایران: اوضاع سوریه بسیار پیچیده است

دیشب، پنجشنبه سوم اسفند (۲۲ فوریه) پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل نشستی اضطراری تشکیل دادند تا درباره پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای توقف درگیری در غوطه شرقی تصمیم بگیرند. اما روسیه گفته است پیش‌نویس قطعنامه‌ای که سوئد و کویت تهیه کرده‌اند، نیاز به اصلاحاتی دارد.

در این قطعنامه از طرفین جنگ خواسته شده برای کمک‌رسانی به غیرنظامیان و خارج کردن مجروحان از مناطق درگیری، آتش‌بسی ۳۰ روزه برقرار شود.

دیپلمات‌های غربی اقدام روسیه در مخالفت با این پیش‌نویس را تاکتیکی خوانده‌اند که می‌خواهد با ایجاد تاخیر در حل مسئله، به دولت سوریه امکان ادامه تهاجمش را بدهد.

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه تحت حمایت کاخ کرملین است.

حق نشر عکس AFP
Image caption بیمارستان‌های منطقه توان پذیرش موج مجروحان را ندارند

هماهنگ کننده امور بشر دوستانه سازمان ملل در سوریه گفته است وضعیت مردم در غوطه شرقی وحشتناک است و خانواده‌ها غذا و آب ندارند و برق منطقه قطع است.

دیروز هم حملات هوایی به این منطقه در شرق دمشق همچنان ادامه داشت و گزارش شد که ۴۶ نفر دیگر در بمباران کشته شدند.

گروه‌های ناظر بر جنگ سوریه می‌گویند با ۴۶ نفری که روز پنجشنبه، سوم اسفند، در غوطه شرقی کشته شدند، شمار جان‌باختگان حملات هوایی و آتش توپخانه از روز یکشنبه گذشته تا کنون به ۴۰۰ نفر رسیده است.

سازمان ملل می‌گوید ۳۳۹ هزار نفر در غوطه‌شرقی گیر افتاده‌اند. این منطقه در شرق دمشق، پایتخت سوریه، تحت محاصره ارتش و نیروهای حامی دولت بشار اسد است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل غوطه‌شرقی را "جهنم روی زمین" خوانده است.