تیراندازی فلوریدا: شرکت‌های هواپیمایی هم به بایکوت تجاری انجمن سلاح آمریکا پیوستند

فعالان با گسترش بایکوت ان‌آر‌ای سعی در پی اعمال فشار بر این نهاد قوی رایزنی برای حمایت از آزادی اسلحه هستند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

فعالان با گسترش بایکوت ان‌آر‌ای سعی در پی اعمال فشار بر این نهاد قوی رایزنی برای حمایت از آزادی اسلحه هستند

چندین شرکت آمریکایی مزایای خود برای اعضای انجمن سلاح آمریکا (ان‌آر‌ای) را قطع کرده‌اند و همزمان کارزارهای اجتماعی برای تحریم شرکت‌هایی که از بایکوت ان‌آر‌ای خودداری کرده‌اند در حال گسترش است.

در تازه‌ترین تحول، روز شنبه (۲۴ فوریه - پنجم اسفند) دو شرکت هواپیمایی دلتا و یونایتد هم اعلام کرده‌اند که تخفیف ویژه اعضای انجمن سلاح آمریکا را متوقف می‌کنند.

این جنبش جدید در پی تیراندازی در دبیرستان مارجوری استونمن داگلاس فلوریدا شکل گرفت که طی آن نیکلاس کروز، دانش آموز اخراجی این مدرسه، ۱۷ نفر را به رگبار بست و همین تعداد دانش آموز را هم راهی بیمارستان کرد.

ابرشرکت‌های ماشین اجاره‌ای آمریکا نظیر اینترپرایز و هرتز، روز جمعه رسما اعلام کردند که دیگر به اعضای انجمن سلاح آمریکا تخفیف ویژه نخواهند داد.

انجمن سلاح آمریکا (ان‌آر‌ای) قوی‌ترین نهاد مبلغ آزادی سلاح در آمریکاست و سالانه میلیون‌ها دلار صرف تبلیغات و رایزنی با سیاست‌مداران در زمینه راه‌کارهای رونق‌بخشی بازار سلاح می‌کند.

چند شرکت خدمات دزدگیر و دوربین‌های مداربسته خانگی چون سیمپلی‌سِیف هم در تصمیمی مشابه امتیازاتی که برای این انجمن در نظر گرفته بودند را حذف کرده‌اند.

پس از تیراندازی در دبیرستان مارجوری استونمن، دانش آموزان این مدرسه با برگزاری تجمع‌های مختلف اعتراضی خواستار اصلاح قوانین اسلحه و تامین امنیت مدارس شدند.

آنها که با پیوستن دانش‌آموزان دیگر مدارس آمریکا درصدد برگزاری یک راهپیمایی بزرگ در روز ۲۴ مارس (یک ماه دیگر) در واشنگتن دی‌سی هستند، همزمان با حضور در تجمع‌های مختلف و شبکه‌های تلویزیونی و حتی جلسه‌ای در کاخ‌سفید با حضور دونالد ترامپ، از مقام‌های دولتی و پارلمان این کشور خواسته‌اند به موضوع اصلاح مقررات خرید سلاح به جوانان فورا رسیدگی کنند.

در پی بالا گرفتن این جنبش اعتراضی، ریک اسکات، فرماندار ایالت فلوریدا که باید به زودی برای انتخاب مجدد در انتخابات ایالتی شرکت کند، گفته از افزایش سن مجاز خرید سلاح که هم اکنون ۱۸ سال است حمایت می کند؛ پیشنهاد برای بالا بردن شرط سنی خرید سلاح از ۱۸ به ۲۱ سال با حمایت آقای ترامپ هم همراه بوده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مشارکت گسترده جوانان و "رای‌اولی‎ها" در اعتراضات اخیر باعث شگفتی مردم آمریکا شده است

بایکوت تجاری از کجا شروع شد؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

فعالان خواستار تشدید شرایط خرید سلاح با هدف گرفتن شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی که به انجمن سلاح آمریکا تخفیف ویژه می‌دادند و یا به این نهاد اجازه پخش تلویزیونی و تبلیغاتی می‌دادند، از آنها خواستند که همکاری خود با ان‌آر‌ای را قطع کنند و همزمان از مردم آمریکا خواستند که در صورت سر باز زدن این شرکت‌ها، با تحریم خرید کالا و یا خدمات آنها را مجازات کنند.

هشتگ #بایکوت‌ان‌آر‌ای خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی داغ شد و فعالان در این شبکه‌ها با فرستادن پیام مستقیم به اکانت‌های رسمی شرکت‌های آمریکایی از آنها خواستند که در این باره علنا موضع‌گیری کنند.

از زمان آغاز این کارزار ابرشرکت‌هایی چون فدکس (حمل و نقل) و آمازون، بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان تحت فشار قرار گرفته‌اند که همکاری با ان‌آر‌ای را قطع کنند؛ آمازون به ویژه تحت فشار گرفته که پخش تلویزیونی شبکه ان‌آر‌ای را متوقف کند.

تاکنون چندین شرکت بزرگ به درخواست این فعالان پاسخ مثبت داده‌اند، از جمله بانک فیرست نیشن اوماها که گفته صدور کارت‌های اعتباری با نشان ان‌آر‌ای را متوقف خواهد کرد.

اینترپرایز، که یک گروه بزرگ متشکل از چند شرکت اجاره خودرو است هم با صدور اطلاعیه‌ای گفته از ماه آینده امتیاز و تخفیف‌های ویژه‌ای که برای اعضای ان‌آر‌ای در نظر گرفته بود را متوقف می‌کند. شرکت‌های اجاره خودرو آلامو، اینترپرایز و نشنال سه شرکت زیر مجموعه گروه اینترپرایز هولدینگ هستند.

چند شرکت بزرگ دیگر هم روز جمعه تلاش کردند با فاصله گرفتن از انجمن سلاح آمریکا، به درخواست فعالان اصلاح قوانین اسلحه روی خوش نشان دهند.

شرکت بیمه مت‌لایف، گروه اجاره خودرو ایویس و باجت، شرکت خدمات دزدگیر و دوربین‌های مداربسته خانگی سیمپلی‌سِیف، دو شرکت حمل نقل الاید‌ ون لاینز و نورث آمریکن ون لاینز در کنار شرکت سینتیک کورپ که خدمات امنیت هویت ارایه می‌کند از سایر گروه‌های اقتصادی آمریکایی بودند که روز جمعه علیه ان‌آر‌ای موضع‌گیری کردند و بخشی از خدمات خود برای اعضای این انجمن را برچیدند.

شرکت بیمه چاب هم اعلام کرده از سه ماه پیش صدور بیمه‌نامه با نام تجاری ان‌آر‌ای را متوقف کرده است.

با وجود این، وبسایت رسمی ان‎آر‌ای از ادامه ارایه تخفیف از سوی برخی شرکت‌های بزرگ هواپیمایی به اعضای خودش خبر داده بود که اکنون با پیوستن خطوط هوایی دلتا و یونایتد به جمع بایکوت کنندگان تنها شرکت هوایی یو اس ایرلاینز ارایه کننده این تخفیف خواهد بود.

وبسایت ان‌آر‌ای نوشته بود این خطوط هوایی برای اعضای انجمن سلاح که بخواهند در ماه مه آینده در اجلاس ملی این انجمن در دالاس تگزاس شرکت کنند تخفیف ویژه در نظر گرفته است.

ان‌آر‌ای که مدعی است ۵ میلیون عضو دارد هنوز به بالا گرفتن جنبش بایکوت این نهاد واکنشی نشان نداده است.

با این حال، حساب رسمی این انجمن در شبکه اجتماعی توییتر خطاب به معترضان نوشته آنها باید ایرادها را در نقایص پلیس و نهادهای مسئول جستجو کنند.

این انجمن با اشاره به متمم دوم قانون اساسی آمریکا که آزادی مالکیت سلاح برای شهروندان عادی را تضمین می‌کند آورده که بهتر است به جای مقصر دانستن ان‌آر‌ای، فعالان به اهمال اف‌بی‌آی به اخطارهایی که درباره خطرناک بودن نیکلاس کروز، تیرانداز، توجه کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم که همواره از حامیان انجمن سلاح آمریکا بوده در روزهای اخیر چند بار با پیشنهاد مسلح کردن آموزگاران مدارس، ضمن همراهی با ان‌آر‌ای، موجی جدید از خشم و انتقاد در میان مخالفان خود ایجاد کرده است.

پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، رسما اعلام کرده که طی هفته‌های پیش از این تیراندازی در چند مورد از سوی مردم عادی اخطار دریافت کرده بود که نسبت به رفتارهای ضداجتماعی و پرخاش‌جویانه نیکلاس کروز هشدار داده بودند اما ماموران اف‌بی‌آی به این اخطارها توجه نکرده‌اند.

همزمان پلیس پارکلند مبود تهم است که افسران آن در حالی که تیراندازی در داخل دبیرستان مارجوری استونمن در جریان بوده، در بیرون ساختمان مدرسه موضع گرفته‌اند و برای متوقف کردن تیرانداز به داخل نرفته‌اند.