رایزنی آلمان، فرانسه و روسیه برای اجرای آتش‌بس در سوریه

روسیه - حامی بزرگ حکومت بشار اسد - بر تغییر متن پیش نویس قطعنامه که توسط کویت و سوئد ارائه شده بود تاکید داشت

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

روسیه - حامی بزرگ حکومت بشار اسد - بر تغییر متن پیش نویس قطعنامه که توسط کویت و سوئد ارائه شده بود تاکید داشت

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که رهبران آلمان و فرانسه خواستار گفتگو با روسیه درباره اجرای آتش‌بس اعلام شده از سوی سازمان ملل در سوریه شده‌اند.

این دو کشور پیشتر از روسیه که نقش محوری در تحولات سوریه دارد، خواسته بودند تا از تلاش برای آتش‌بس در سوریه حمایت کند.

همزمان به نقل از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گزارش شده است که وی بر اجرای "فوری" این آتش‌بس تاکید کرده است.

ایران نیز که یکی از بازیگران اصلی در مناقشه سوریه است گفته که از آتش‌بس اعلام شده در سوریه حمایت می‌کند.

در همین خصوص خبرگزاری تسنیم به نقل از سرلشکر محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران گزارش کرد که: "ما به قطعنامه آتش‌بس پایبند خواهیم بود، سوریه نیز پایبند است." اگرچه همین خبرگزاری به نقل از این فرمانده ارشد نظامی ایران گفته است که "بخش‌هایی از حومه دمشق که در اختیار تروریست‌ها است مورد آتش‌بس نیستند و پاکسازی در آنها ادامه خواهد داشت."

رای آتش‌بس شورای امنیت

شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد در نهایت و پس از سه روز مذاکرات فشرده به اتفاق آراء قطعنامه‎ای را تصویب کرد که خواهان برقراری یک آتش بس ۳۰ روزه در سراسر سوریه شد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

همه ۱۵ عضو شورای امنیت از جمله روسیه - حامی بزرگ حکومت بشار اسد - به این پیش نویس که توسط کویت و سوئد ارائه شده بود، رای مثبت دادند.

قطعنامه شورا در حالی تصویب شد که بنا بر گزارش ها، تعداد کشته ‏های حملات هوایی ارتش سوریه به ناحیه غوطه شرقی در نزدیکی دمشق، پایتخت، به بیشتر از ۵۰۰ نفر رسیده است. گفته می شود که حداقل ۱۲۷ نفر از کشته‌ها کودک هستند.

هرچند امید می‌رود که با برقراری آتش‌بس زمینه برای امدادرسانی به مردم گرفتار در غوطه شرقی و سایر نواحی جنگ زده سوریه فراهم شود، خبرگزاری رویترز گزارش داده است که مدت کوتاهی پس از تصویب قطعنامه، بخشی از غوطه یک بار دیگر بمباران شد.

دیدبان حقوق بشر سوریه - مستقر در لندن - می گوید که حداقل ۴۱ نفر، از جمله هشت کودک، طی حملات روز شنبه (۲۴ فوریه) در غوطه کشته شدند.

قطعنامه شورا برای آغاز آتش بس تاریخ دقیقی تعیین نکرده ولی از طرفین درگیر خواسته است که "بی‌معطلی" آن را به اجرا بگذارند.

در این قطعنامه، اشخاص، گروه‌ها و نهادهایی که پیشتر توسط سازمان ملل متحد تروریستی اعلام شده اند، از جمله القاعده، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه نصرت (که پس از ادغام با گروه‌های سفلی دیگر هیئت تحریر شام خوانده می شود) نیز از آتش بس مستثنی اعلام شده‌اند.

کنترل غوطه شرقی در اختیار چند گروه اسلامگرای مسلح است؛ گفته می‌شود که هیئت تحریر شام نیز کنترل بخش‌هایی از آن را در اختیار دارد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بنا بر گزارش ها، حداقل ۱۲۷ کودک در ظرف یک هفته در غوطه شرقی کشته شده اند

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز شنبه خواهان اجرای فوری آتش بس شد. او گفت تردید دارد که حکومت سوریه مفاد قطعنامه را اجرا کند.

خانم هیلی همچنین روسیه را به کارشکنی در گفتگوها برای به تاخیر انداختن تصویب قطعنامه متهم کرد. فرانسوا دلاتره، سفیر فرانسه، هم گفت که قطعنامه "خیلی دیر" تصویب شد.

این در حالیست که واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه، اتهام کارشکنی در مسیر تصویب پیش نویس را رد کرد و گفت که مذاکرات بیشتری برای رسیدن به قطعنامه‌ای که اجرای آن امکان پذیر باشد لازم بود.

بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل هم در این جلسه حضور داشت.

نیروهای دولت سوریه بمباران غوطه را از یکشنبه گذشته آغاز کرده‌اند و می‌گویند مخالفان مسلحی که این منطقه را در کنترل دارند، به دمشق حمله کرده‌اند.

برخی گروه‌های حاضر در غوطه می‌گویند حضور شبه نظامیان اسلامگرای افراطی تنها بهانه‌ای برای حملات جاری است.

آمریکا روسیه را هم به نقش داشتن در بمباران غوطه متهم کرده، اتهامی که روسیه رد می‌کند.