پوتین دستور 'توقف بشردوستانه' حملات در غوطه شرقی را صادر کرد

غوطه شرقی

منبع تصویر، AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

حملات در غوطه شرقی تشدید شده است (عکس از آرشیو)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دستور داده تا حملات در غوطه شرقی که تحت کنترل شورشیان و گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه است، به طور مقطعی متوقف شود.

در این آتش‌بس موقتی که قرار است از روز سه‌شنبه ۲۷ فوریه (هشت اسفند) آغاز شود یک "دهلیز بشردوستانه" برای خارج شدن غیرنظامیان از منطقه جنگی نیز ایجاد می‌شود.

در منطقه غوطه شرقی که که نزدیک دمشق، پایتخت سوریه واقع شده، ۳۹۳ هزار غیرنظامی گرفتار شده‌اند و در چند روز گذشته زیر بمباران شدید نیروهای دولت با حمایت روسیه قرار داشته‌اند.

درگیری‌ها در غوطه شرقی با وجود رأی شورای امنیت سازمان ملل برای آتش بس در سوریه و به ویژه این منطقه همچنان ادامه دارد.

یک گروه ناظر می‌گوید در هشت روز گذشته بیش از ۵۵۰نفر در این منطقه کشته شده‌اند.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه با اعلام این "توقف بشردوستانه" گفت که حملات روزانه از ساعت 9 صبح تا 2 بعد از ظهر به وقت محلی متوقف خواهد شد.

او همچنین گفت که جزئیات بیشتری درباره نجات غیرنظامیان به زودی اعلام خواهد شد.

در همین حال آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم امروز در اظهاراتی خواهان اعمال آتش‌بس فوری در سوریه شد و تاکید کرد که باید به این "جهنم روی زمین" پایان داد.

امروز مسئولان بیمارستانی در منطقه غوطه شرقی سوریه هم گفتند که در جریان حملات متداوم نیروهای طرفدار حکومت بشار اسد، چندین نفر دچار مشکلات سلامتی شده‌اند که شبیه نتیجه تماس با گاز کلر است.

به گفته این مسئولان قربانیان حملات و رانندگان آمبولانسها گزارش کرده‌اند که بعد از وقوع یک انفجار بوی گاز کلر به هوا برخواسته است.

حداقل ۱۸ نفر با کمک کپسول اکسپژن تحت درمان قرار گرفته‌اند. گزارش شده است که دستکم یک کودک بر اثر این حملات خفه شده است.

حکومت سوریه همواره هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی را رد کرده است.

منبع تصویر، Reuters

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه ۲۴ فوریه طی قطعنامه ای خواستار آتش بسی ۳۰ روزه در سراسر سوریه شد.

این قطعنامه به خصوص در واکنش به بمباران شدید غوطه شرقی در هفته گذشته که باعث مرگ بیش از ۵۰۰ غیرنظامی شد صادر شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از سه روز مذاکرات فشرده به اتفاق آراء آن قطعنامه را تصویب کرد.

در قطعنامه سازمان ملل، اشخاص، گروه‌ها و نهادهایی که پیشتر توسط سازمان ملل متحد تروریستی اعلام شده اند، از جمله القاعده، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه نصرت (که پس از ادغام با گروه‌های سفلی دیگر هیئت تحریر شام خوانده می شود) نیز از آتش بس مستثنی اعلام شده اند.

قطعنامه شورا برای آغاز آتش بس تاریخ دقیقی تعیین نکرده ولی از طرفین درگیر خواسته است که "بی‌معطلی" آن را به اجرا بگذارند.

منبع تصویر، EPA

انتقاد ایران

یک مقام بلندپایه نظامی ایران ضمن انتقاد از قطعنامه تازه شورای امنیت سازمان ملل برای برقراری آتش بس موقت در سوریه می‌گوید که عملیات ارتش سوریه و نیروهای حامی آن علیه شورشیان در بخشی از حومه دمشق ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، روز یکشنبه گفت: "ما به این قطعنامه پایبند خواهیم بود، سوریه نیز پایبند است. بخش‌هایی از حومه دمشق که در اختیار تروریست‌ها است مورد آتش‌بس نیستند و پاکسازی در آنها ادامه خواهد داشت."

آقای باقری در انتقاد از این قطعنامه گفت: "این بار هم مانند دفعات گذشته کسانی که خواهان امنیت و آرامش سوریه نیستند وقتی دیدند ارتش و حکومت سوریه می‌خواهد حومه دمشق را پاکسازی کند علم آتش‌بس برداشتند تا بتوانند از تروریست‌ها حمایت کنند."