عربستان اجازه می‌دهد زنان برای خدمت سربازی ثبت نام کنند

عربستان

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

وضعیت زنان عربستان یکی از محورهای برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ در این کشور است

عربستان سعودی برای اولین بار مجوز ثبت نام زنان برای خدمت سربازی و پیوستن به ارتش را صادر کرده است.

این تصمیم در چارچوب برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ در عربستان سعودی گرفته شده و به زنان اجازه تقاضای عضویت در نیروهای نظامی به عنوان سرباز در چند استان این کشور را می‌دهد.

به نظر می‌رسد در برنامه جدید، نقش رزمی برای زنانی که به عضویت ارتش درمی‌آیند در نظر گرفته نشده، اما آنها می‌توانند در بخش‌های امنیتی کار کنند.

مهلت ثبت نام زنان برای خدمت در ارتش روز پنجشنبه اول مارس (۱۰ اسفند) به پایان می‌رسد.

متقاضیان زن باید ۱۲ شرط را برای درخواست عضویت در ارتش برآورده کنند. از جمله این که بین ۲۵ تا ۳۵ ساله باشند و دست کم تحصیلات متوسطه داشته باشند.

قد آنها باید بالای ۱۵۵ سانتیمتر باشد و نسبت وزن به قدشان هم باید در محدوده معین شده باشد.

زنانی که با مردان غیرسنی ازدواج کرده‌اند، کسانی که سوءسابقه دارندو زنانی که سابقه استخدام دولتی دارند نمی‌توانند تقاضای عضویت در ارتش را بدهند.

مجوز تازه در پی مجموعه اقدامات و دستوراتی صادر شده که در ارتباط با حضور اجتماعی زنان در عربستان سعودی مطرح می‌شود.

بازنگری در ممنوعیت‌های و محدودیت‌های شدید برای فعالیت‌های اجتماعی زنان در عربستان از جمله برنامه‌هایی است که به ویژه بعد از رسیدن محمد بن سلمان به ولیعهدی خاندان سلطنتی، در دستور کار قرر گرفته است.

کاهش محدودیت رانندگی برای زنان، اجازه راه انداختن کسب و کار و ورود زنان به استادیوم فوتبال برای اولین بار، از جمله اقدامات دیگری بود که در ماه‌های اخیر انجام شد.

محمد بن سلمان ۳۲ ساله، وعده داده است که با اجرای اصلاحات بنیادین در کشورش قصد دارد عربستان را به سرزمینی که "اسلام مدرن در آن جاری است و درهایش به روی همه مذاهب و آیین‌ها باز است" تبدیل کند.