اعتراض مستندسازان زن به برخورد 'خشن' با دختران خیابان انقلاب

مریم شریعتمداری

منبع تصویر، social media

توضیح تصویر،

پلیس اواخر هفته پیش مریم شریعتمداری را از بالای سکو به پایین پرت کرد

گروهی از مستندسازان زن ایرانی در نامه‌ای به سران سه قوه و نمایندگان مجلس به برخوردهای "خشن و غیرانسانی" با دختران خیابان انقلاب اعتراض کرده اند.

همزمان گروه عفو بین الملل با اشاره به اینکه بیش از ۳۵ زن هدف خشونت قرار گرفته و دستگیر شده اند در مورد مجازات آنها ابراز نگرانی کرده است.

زنان مستندساز در نامه خود نوشته اند که "به شدت از رفتارهای خشونت‌آمیزِ اِعمال‌شده بر زنانی که به شکلی مسالمت‌آمیز خواهان حجاب اختیاری و حق انتخاب پوشش هستند، خشمگین و آزرده‌خاطر" هستند.

آنها نوشتند که "قانون و شرع به مجریان و ضابطان آن مجوز نداده است تا با زنانی که بدون هرگونه خشونت، به حجاب اجباری که آن را ناعادلانه می‌دانند و معترض هستند، با ضرب و شتم، توهین و انتساب افتراهای ناروا برخورد کنند."

براساس این نامه "در زمانی که وجوب پوشش موی سر مورد اجماع علمای دین نیست و بسیاری از آن‌ها اجبار در این امر را مغایر با دستوراتِ اسلام می‌دانند، این‌گونه رفتارهای خشونت‌آمیز و غیرمدنی در برابر اعتراض مسالمت‌آمیز و صلح‌طلبانۀ دختران خیابان انقلاب، قبل از هر چیز اعتبار شما را در صحنه‌های داخلی و بین‌المللی زیر سؤال خواهد برد."

در بخش پایانی این نامه نیز آمده است: "مجریان شما در برابر دیدگان شهروندان، دختران خیابان انقلاب را از سکوهایی که برای اعتراض مسالمت‌آمیزشان انتخاب کرده‌اند، به پایین پرت می‌کنند و دست و پایشان را می‌شکنند، و حتی می‌شنویم در خفا و بازداشت آنان را کتک می‌زنند. انتظار ما از شما احترام به زنان سرزمین‌مان است که همواره با مشارکت در همۀ امور اجتماعی برای آبادانی این کشور کوشیده‌اند. حرمت‌ها را حفظ کنید و تاب مخالفت‌های مدنی و صلح‌طلبانه را داشته باشید."

نزدیک به ۷۰ نفر این نامه را امضا کرده اند.

همزمان سازمان "عفو بین الملل" در بیانیه ای اشاره کرده است که از دی ماه تاکنون فقط در تهران ۳۵ زن به خاطر اعتراض صلح آمیز به حجاب اجباری که آن را "تبعیض آمیز" خوانده هدف حملات "خشن" و بازداشت قرار گرفته اند.

این سازمان به شروع محاکمه نرگس حسینی از دختران خیابان انقلاب در روز دوشنبه به اتهام "تشویق فساد و فحشا" اشاره می کند. این اتهام می تواند تا ۱۰ سال زندان داشته باشد.

مگدالنا مغرابی معاون مدیر عفو بین الملل در خاورمیانه و آفریقای شمالی نوشت: "این یک حرکت واپسگرایانه از سوی مقام های ایرانی در ادامه سرکوب زنانی است که جرات می کنند علیه حجاب اجباری صدایشان را بلند کنند."

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

نرگس حسینی دومین زنی بود که با برداشتن روسری خود در خیابان انقلاب اعتراضش را به حجاب اجباری نشان داد

این سازمان می نویسد که واداشتن زنان و دختران به پوشاندن موی سر ناقض حقوق انسانی زنان ایرانی بوده و حیثیت آنها را خدشه دار می کند.

این سازمان گفت ایران به جای تهدید این زنان باید فورا قانون "تبعیض آمیز و تحقیرآمیز" حجاب اجباری را بردارد.

عفو بین الملل از ویدا موحدی، اعظم جنگروی، مریم شریعتمداری و همراز صادقی به عنوان شماری از دستگیر شدگان نام برده است.

روز شنبه گزارش هایی از ایستادن همراز صادقی روی سکویی در تهران در شبکه های اجتماعی منتشر شد که روسری اش را برداشته و تکان می داد. گفته شد که او هدف حمله کسی که لباس رسمی نداشت قرار گرفت و به زیر افکنده شد. عفو بین الملل به نقل از شاهدان عینی به شکستگی آرنج او اشاره می کند.

یک روز پیشتر دو مقام دولت حسن روحانی رئیس جمهور ایران به برخورد فیزیکی با این زنان اعتراض کرده بودند.