خشم و انتقاد ترکیه از آزادی صالح مسلم در پراگ

صالح مسلم

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

صالح مسلم با وجود آزادی تعهد داده که از محدوده اتحادیه اروپا خارج نشود و در صورت احضار دوباره به دادگاه برگردد

ترکیه از آزادی صالح مسلم، از رهبران سابق حزب اتحاد دمکراتیک (از احزاب اصلی کردها در سوریه) ابراز نارضایتی و خشم کرده است.

آقای مسلم که روز یکشنبه ۲۵ فوریه به درخواست دولت ترکیه در پراگ بازداشت شده بود، امروز سه‌شنبه ۲۷ فوریه به صورت مشروط آزاد شد.

او با وجود آزادی تعهد داده که از محدوده اتحادیه اروپا خارج نشود و در صورت احضار دوباره به دادگاه برگردد.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای در واکنش به آزادی آقای مسلم، اقدام جمهوری چک را را مغایر "حقوق بین‌المللی و مسئولیت در قبال مبارزه با تروریسم" دانسته است.

ترکیه بعد از بازداشت صالح مسلم گفت که او بر اساس "اعلان قرمز" دولت ترکیه به پلیس بین‌الملل (اینترپل) بازداشت شده است و اکنون بعد از آزادی او هم می‌گوید که از طریق اینترپل پیگیر این مسئله است.

این رهبر سابق حزب اتحاد دمکراتیک از جمله افرادی است که ترکیه او را به دست داشتن در بمب‌گذاری‌های آنکارا و استانبول در سال ۲۰۱۶ متهم می‌کند. او البته این اتهامات را رد کرده است.

دولت ترکیه حزب اتحاد دموکراتیک (پ‌ی‌د) و یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ)، شاخه نظامی این حزب را مسئول حملات می‌داند.

آنکارا حزب اتحاد دموکراتیک را "گروهی تروریستی" می‌داند و این حزب را متهم می‌کند که به فکر جدایی از سوریه و تشکیل کشوری مستقل است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

بازداشت صالح مسلم براساس "اعلان قرمز" مقام‌های ترک به پلیس بین‌الملل (اینترپل) صورت گرفته بود

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم گفته است که آزادی آقای صالح که او را "از سرکردگان گروه تروریستی پ‌ک‌ک/پ‌ی‌د" خوانده، به معنای پایان پیگرد قضایی او نیست و تأکید کرده که اگر او به کشور دیگری هم برود، ترکیه دست از تعقیب او برنخواهد داشت.

آقای چاووش‌اوغلو از جمهوری چک به دلیل آزاد کردن آقای مسلم انتقاد کرده و گفته این اقدام "نمونه تازه‌ای از عدم باورپذیری و صمیمیت در ادعای مبارزه با تروریسم در اروپا را نشان داد".

وزارت کشور ترکیه ۴ میلیون لیر ترکیه معادل ۸۶۰ هزار یورو برای دستگیری آقای مسلم جایزه تعیین کرده بود.

دستگیری صالح مسلم در حالی صورت می‌گیرد که ترکیه همچنان به عملیات نظامی خود در منطقه عفرین در شمال سوریه ادامه می‌دهد.

شهر مرزی عفرین از سال ٢٠١٢ در اختیار یگان‌های مدافع خلق بوده است.

ترکیه یگان مدافعان خلق را متحد نیروهای حزب کارگران ترکیه (پ‌ک‌ک) می‌داند و نگران قدرت گرفتن گروه‌های کرد در مناطق مرزی در جنوب شرق ترکیه است.