قطعنامه یمن؛ استقبال ایران، تهدید آمریکا

ایران اتهام آمریکا در مورد ارسال این موشک ها به حوثی ها در یمن را رد می کند

منبع تصویر، ALMASIRAH

توضیح تصویر،

ایران اتهام آمریکا در مورد ارسال این موشک ها به حوثی ها در یمن را رد می کند

مقامات ایران و آمریکا به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره مناقشه یمن و حذف نام ایران از قطعنامه تصویب‌شده واکنش نشان داده‌اند. در همین رابطه مقامات ایرانی در اظهارات مختلفی عدم تصویب قطعنامه را "ناکامی" و "شکست" آمریکا خوانده‌اند و نماینده آمریکا در سازمان ملل ضمن انتقاد از عدم تصویب آن به آنچه حمایت روسیه از ایران خوانده هشدار داده است.

شب گذشته (۲۶ فوریه/۷ اسفند) قطعنامه پیشنهادی بریتانیا در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تمدید تحریم تسلیحاتی شورشیان حوثی یمن که شامل انتقاد از نقش ایران بود با وتوی روسیه تصویب نشد و شورای امنیت در نهایت پیش‌نویس روسیه را به تصویب رساند که در آن به ایران اشاره نشده است.

در واکنش به این تحول عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران، امروز سه‌شنبه ۲۷ فوریه (۸ اسفند) در سخنانی در تهران گفته است که گزارش کمیته تحریم یمن در شورای امنیت "کاملا مغرضانه بود" و تاکید کرده است که "براساس این گزارش یک طرفه، آن‌ها بنا داشتند در شورای امنیت قطعنامه‌ای که به ایران هم اشاره داشته باشد تصویب کنند که ناکام ماندند و این شکست چندباره دولت آمریکا برای کشاندن ایران به شورای امنیت است."

حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن هم تصویب نشدن قطعنامه پیشنهادی بریتانیا را "ناکامی آمریکا" و "شکستی کامل برای واشنگتن و نیکی هیلی [سفیر آمریکا در سازمان ملل] دانست."

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نیز در بیانیه‌ای که منتشر کرده است رفتار نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل برای تصویب قطعنامه علیه ایران را تلاش این کشور برای "سرپوش گذاشتن در مورد جنایاتی" خوانده است که "در یمن توسط نیرو‌های ائتلاف به سرکردگی عربستان در حال وقوع است."

ایران همواره با رد ارسال سلاح برای حوثی‌های یمن گفته است که مناقشه یمن نتیجه فروش سلاح به عربستان سعودی از طرف بریتانیا و آمریکاست.

تهدید هیلی

ساعاتی پس از تصویب نشدن قطعنامه مورد نظر آمریکا، نیکی هیلی، نماینده این کشور در سازمان ملل متحد، در واکنشی شدید درباره آنچه کمک روسیه به ایران خواند، هشدار داد.

او گفت: "روسیه از رژیم حامی تروریسم در ایران حمایت کرده است." او افزود "اگر روسیه بخواهد از وتوی خود برای جلوگیری از اقدام علیه تلاش‌های خطرناک و بی‌ثبات‌کننده ایران استفاده کند، در آن صورت آمریکا و شرکایش اقداماتی را انجام خواهند داد که روسیه نتواند جلوی آن را بگیرد."

قطعنامه شورای امنیت

نمایندگان آمریکا، بریتانیا و فرانسه در شورای امنیت ابتدا پیش نویس قطعنامه‎ای را تهیه کرده بودند که قصد داشت ضمن تمدید تحریم تسلیحاتی یمن برای یک سال دیگر، ایران را به خاطر ناکامی در ممانعت از ارسال موشک به شورشیان حوثی محکوم کند.

بریتانیا بعدا با اصلاح این پیش‌نویس فقط به نگرانی از رفتار ایران اشاره کرد ولی روسیه در جریان رای‌گیری روز دوشنبه این پیش‌نویس را وتو کرد.

پیش‌نویس بریتانیا ۱۱ رای آورد اما با وتوی روسیه تصویب نشد. روسیه و بولیوی به آن رای منفی دادند و رای قزاقستان و چین ممتنع بود.

اعضای شورای امنیت سپس پیش‌نویس روسیه را به رای گذاشتند که با ۱۵ رای موافق تصویب شد.

روسیه هفته پیش گفته بود که شورای امنیت نباید ایران را در قطعنامه تجدید تحریم‌های یمن محکوم کند.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، گفته بود: "به طور کلی ما طرفدار محکوم کردن کسی نیستیم. موضوع قطعنامه یمن است. موضوع قطعنامه تمدید ماموریت کارگروه یمن است نه ایران. برای همین باید اول روی تمدید کار این گروه تمرکز کنیم."