جایزه صلح نوبل؛ نامزدی دونالد ترامپ 'احتمالا جعلیست'

موسسه تحقیقات صلح اسلو اوایل ماه فوریه اعلام کرد که دونالد ترامپ در فهرست نامزدها قرار دارد

منبع تصویر، Empics

توضیح تصویر،

موسسه تحقیقات صلح اسلو اوایل ماه فوریه اعلام کرد که اسم دونالد ترامپ در فهرست نامزدها قرار دارد

موسسه نوبل در نروژ می‎گوید پیشنهاد نامزدی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای دریافت جایزه صلح احتمالا جعلیست.

اولاو نیولستاد، رئیس موسسه نوبل، گفته است که موضوع جعل احتمالی نامزدی آقای ترامپ را به پلیس نروژ گزارش کرده که در حال تحقیق درباره ماجراست.

او گفته است: "جعل نامزدی مشابه‌ای نیز سال گذشته اتفاق افتاده بود."

اسامی نامزدان دریافت جایزه صلح نوبل باید تا روز ۳۱ ژانویه ارائه بشود. برنده نهایی در هفته اول اکتبر در اسلو، پایتخت نروژ، اعلام می‌شود.

موسسه تحقیقات صلح اسلو اوایل ماه فوریه اعلام کرد که اسم دونالد ترامپ در فهرست نامزدها قرار دارد. این موسسه گفت که یک آمریکایی که - هویتش اعلام نشده است - آقای ترامپ را به خاطر "ایدئولوژی صلح از راه قدرت" به عنوان نامزد معرفی کرده است.

موسسه نوبل معتبر بودن هویت ۳۲۹ نامزد دریافت جایزه صلح ۲۰۱۸ خود را تایید کرده است. در فهرست نامزدهای امسال اسامی پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک، ادوارد اسنودن افشاگر اطلاعاتی آمریکایی و کمیته ضد شکنجه سازمان ملل متحد دیده می شود.

نادیا مراد، زن جوان ایزدی که موفق شد از دست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) فرار بکند و برای پایان دادن به قاچاق انسان و خشونت‌های جنسی کمپین می کند، هم یکی دیگر از نامزدهاست.

برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۷ کمپین بین‌المللی مبارزه با سلاح‌های هسته‌ای (آیکن) بود. جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۶ هم به خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا رسید که به پنج دهه جنگ با شورشیان فارک پایان داد.

جایزه صلح نوبل

۹۶

تعداد جوایز بین سال‌های ۱۹۰۱ - ۲۰۱۵

  • ۱۶ تعداد زنان برنده

  • ۶۲ میانگین سنی برندگان

  • ۱۷ سن ملاله یوسف‌زی هنگام دریافت جایزه در سال ۲۰۱۴

  • ۳ تعداد برندگانی که زمان اعطای جایزه در حبس بودند

AFP

برنده چگونه انتخاب می‌شود:

کسانی که صلاحیت معرفی نامزد دارند، مانند اعضای پارلمان‌ها و استادان دانشگاه، فهرست نامزدهای خود را تا تاریخ اول فوریه همان سال میلادی ارائه می‌دهند. اعضای کمیته نوبل خود زمان بیشتری برای معرفی نامزدهای خود دارند.

کمیته، که پنج عضو آن را پارلمان نروژ انتخاب می‌کند، فهرست نامزدها را بررسی می‌کند و لیست کوتاه‌تری شامل ۲۰ تا ۳۰ نفر از میان آنها انتخاب می‌کند.

گروهی از مشاوران نروژی و بین‌المللی گزارش‌هایی درباره نامزدهای لیست نهایی ارائه می‌دهند. اعضای کمیته با استفاده از این گزارش‌ها و مستندات دیگر تعداد نامزدها را به چند نفر می‌رسانند.

تصمیم درباره برنده نهایی در آخرین جلسه کمیته گرفته می‌شود که معمولا در اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر برگزار می‌‌شود.

اگر اعضا به اجماع نرسند، رای اکثریت به حساب می‌آید.

بعد از اعلام برنده جایزه در مراسمی در روز ۱۰ دسامبر، تاریخ مرگ آلفرد نوبل به برنده اعطا می‌شود.