یک فروشگاه بزرگ آمریکا فروش اسلحه مشابه ضارب کشتار فلوریدا را متوقف کرد

دانش‌آموزان دبیرستان مارجوری استونمن امروز پس از دو هفته وقفه برای از سرگیری دروس خود به طور نیمه وقت به کلاس‌ها بازگشتند

منبع تصویر، AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

دانش‌آموزان دبیرستان مارجوری استونمن امروز پس از دو هفته وقفه برای از سرگیری دروس خود به طور نیمه وقت به کلاس‌ها بازگشتند

فروشگاه زنجیره‌ای "دیکز اسپرت گودز" اعلام کرده از این پس فروش اسلحه نیمه خودکار ای‌آر ۱۵ را متوقف می‌کند و از فروش سلاح و مهمات به متقاضیان زیر ۲۱ سال هم خودداری خواهد کرد. هم‌زمان دانش‌آموزان مدرسه مارجوری استونمن فلوریدا دو هفته پس از تیراندازی که طی آن ۱۷ نفر کشته شدند، به سر کلاس‌ها بازگشته‌اند.

فروشگاه دیکز اسپرت گودز که در آمریکا ۶۰۰ شعبه دارد، روز چهارشنبه (۲۸ فوریه - نهم اسفند) طی اطلاعیه‌ای گفته علاوه بر ممنوعیت فروش این نوع سلاح‌های نیمه خودکار سیاست‌های فروش اسلحه خود را مبتنی بر "عقل سلیم" بازبینی و اصلاح خواهد کرد.

فروشگاه عظیم "وال مارت" هم عصر چهارشنبه اعلام کرد دیگر به افراد زیر ۲۱ سال سلاح و مهمات نمی فروشد. "وال مارت" اشاره کرد که فروش سلاح تهاجمی ای آر ۱۵ را در سال ۲۰۱۵ متوقف کرده بود.

همزمان، صبح چهارشنبه، صدها دانش‌آموز مدرسه مارجوری استونمن داگلاس در جنوب فلوریدا، پس از دو هفته تعطیلی در فضایی هیجانی و در حالی که صدها نفر از شهروندان و مقام‌های محلی برای نشان دادن حمایت خود از آنها و والدین‌شان در برابر این مجموعه آموزشی بزرگ صف کشیده بودند، به سر کلاس‌ بازگشتند.

بنابر گزارش‌ها، علاوه بر استقرار مشاوران روانی ویژه برای دانش‌آموزان، ساختمان و کلاس‌های درس محل تیراندازی بسته باقی خواهد ماند. قرار است این ساختمان که یکی از مجموعه ساختمان‌های دبیرستان مارجوری استونمن است، تخریب و به جای آن بنای جدیدی احداث شود.

تیراندازی مرگبار چهاردم فوریه که طی آن ۱۷ دانش‌آموز و معلم این مدرسه جان باختند و همین تعداد هم زخمی شدند، موج جدیدی از تلاش‌ها برای اصلاح قوانین اسلحه را در ایالت فلوریدا و سراسر آمریکا به راه انداخته است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

فروش سلاح و مهمات شکار یکی از محصولات اصلی فروشگاه دیکز اسپرت گودز است

علاوه بر تجمع‌های اعتراضی و لوایح متعددی که معترضان و سیاست‌مداران برای پیشگیری از وقوع مجدد چنین کشتارهایی تدارک دیده‌اند، چندین گروه صنعتی و تجاری بزرگ آمریکا هم در اقداماتی مستقل، تلاش کرده‌اند از اصلاح قوانین خرید و مالکیت اسلحه حمایت کنند.

شرکت‌هایی چون گروه اجاره خودرو هرتز، خطوط هوایی دلتا و یونایتد ایرلاینز از نام‌های بزرگی بودند که طی چند روز گذشته تخفیف‌های ویژه خود برای اعضای انجمن ملی سلاح آمریکا (ان‌آر‌ای) را متوقف کرده‌اند و اکنون فروشگاه بزرگ دیکز اسپرت گودز از تصمیم خود برای توقف فروش اسلحه‌های نیمه‌خودکار و با خشاب‌بزرگ خبر داده است.

در اطلاعیه این گروه بازرگانی آمده: "ما برای جنبشی که دانش‌آموزان برای مقابله با تیراندازی و خشونت در مدارس به راه‌اندخته‌اند بسیار ارزش و احترام قائلیم و از این طریق می خواهیم بگوییم که صدای شما را شنیدیم و از این پس خود را موظف خواهیم کرد که:

  • اگرچه از سال ۲۰۱۲ و پس از کشتار مدرسه سندی‌هوک فروش سلاح‌های بزرگ جنگی و خشاب‌دار نظیر آنچه در تیراندازی فلوریدا استفاده شده را محدود کردیم اما ۳۵ فروشگاه ما همچنان به این کار ادامه می‌دادند که از این پس آنها هم مجاز به چنین کاری نخواهند بود
  • فروش اسلحه‌هایی که خشاب بزرگ دارند و اجازه تیراندازی بی‌توقف را می‌دهند متوقف می‌کنیم
  • و از این پس به متقاضیان زیر ۲۱ سال اسلحه نخواهیم فروخت"

تصمیم این فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای همزمان شده است با بسته پیشنهادی قانون‌گذاران و مقام‌های فلوریدا که طی آن قرار است افزایش سن خریداران اسلحه، فروش سلاح‌های جنگی و پیشنهاد مناقشه‌برانگیز مسلح کردن معلمان مدارس در مجالس این ایالت به بحث و رای‌گیری گذاشته شود.

در اطلاعیه شرکت دیکز اسپرت گودز همچنین آمده: "ما به متمم دوم قانون اساسی آمریکا که حق مالکیت و حمل اسلحه را مجاز دانسته متعهدیم اما همزمان معتقدیم که اپیدمی استفاده از سلاح برای خشونت و کشتار دیگران بیش از حد قربانی داده است."

ادوارد استک، مدیرعامل این گروه روز چهارشنبه به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت انتظار دارد که این تصمیم با مخالفت و اعتراض بخشی از مشتریانش روبرو شود چرا که فروش تجهیزات شکار و اسلحه بخش مهمی از محصولات دیکز اسپرت گودز است.

بیشتر بخوانید