بازگشایی ۹ گذرگاه مرزی بین تاجیکستان و ازبکستان

بازگشایی ۹ گذرگاه مرزی بین تاجیکستان و ازبکستان

وزارت خارجه تاجیکستان از بازگشایی ۹ گذرگاه مرزی بین این کشور و ازبکستان خبر داد.

این وزارت خانه امروز پنج شنبه ۱۰ اسفند (اول مارس) در بیانیه‌ای از این اقدام به عنوان "از نمونه‌های بارز" اجرایی شدن توافقات اخیر میان دو کشور خوانده و می‌گوید در روابط دو کشور "بهبودی قابل توجهی" به مشاهده می‌رسد.

در این بیانیه آمده است: "گذرگاههای اتومبیلی سرزم، اوراتپه، هواتاغ، ظفر‌‌آباد، هشت‌یک، نوبونیاد، روات، ایواج و گذرگاه راه آهن خاشد، کار خود را دوباره آغاز نمودند."

به گفته مقامهای وزارت خارجه تاجیکستان، قرار است اولین قطار مسافربری در مسیر کولاب - مسکو روز هفتم مارس توسط گذرگاه راه آهن "خاشد" از طریق ازبکستان عازم مسکو شود.

برخی از ساکنان که در مراسم بازگشایی گذرگاه مرزی در سرزم در حوالی شهر پنجیکت در شمال تاجیکستان حضور داشتند، می‌گویند که دهها نفر از ساکنان شهرهای سمرقند و پنجیکت که با هم روابط خویش و تباری دارند، "با دیدن همدیگر پس از سالها اشک شادی می‌ریختند."

این گذرگاه که از مهم ترین گذرگاهها میان تاجیکستان و ازبکستان است، با شرکت مقامهای محلی از ولایات سمرقند و پنجیکت دو کشور، روزنامه نگاران و شمار زیادی از مردم محلی با اجرای مراسم خاصی، از جمله استقبال از همدیگر با نان و نمک، برپا شده است.

بازگشایی گذرگاههای مرزی میان تاجیکستان ازبکستان در آستانه سفر رسمی شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان به تاجیکستان صورت می‌گیرد. انتظار می‌رود در جریان این دیدار که هفته آینده صورت می گیرد، مقامهای دو کشور در مورد تسهیل نظام روادید توافقاتی امضا کنند.

بعد از درگذشت اسلام کریمف، رئیس جمهوری پیشین ازبکستان، در سپتامبر سال ۲۰۱۶، روابط این کشور با تاجیکستان به طور چشمگیری بهبود یافته است. طی دو دهه اخیر دوشنبه و تاشکند میانه‌ خوبی با هم نداشتند، از جمله اختلافات آنها به موضوع استفاده از ذخایر آب و انرژی منطقه مربوط می شد.

از زمان روی کار آمدن شوکت میرضیایف، دولت ازبکستان گامهایی جدی برای بهبود روابط با همسایگان، از جمله تاجیکستان، برداشته است. از جمله پرواز هواپیماها میان تاشکند و دوشنبه بعد از ۲۵ سال وقفه از سر گرفته شده و حجم تبادلات میان دو کشور نسبت به دو سال پیش تا ۱۰ برابر افزایش یافته است.