انصراف رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا از نامزدی ریاست دولت محلی

کارلس پوجدمون فعلا در بلژیک است. او اگر به اسپانیا باز گردد بازداشت می‌شود.

منبع تصویر، AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

کارلس پوجدمون فعلا در بلژیک است. او اگر به اسپانیا باز گردد بازداشت می‌شود.

کارلس پوجدمون، رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا، اعلام کرده است که به نفع یکی از رهبران بازداشت‌شده جدایی‌خواهان، از تلاش برای رسیدن به ریاست دولت محلی دست می‌کشد.

او که در جریان سرکوب بعد از همه‌پرسی جنجال‌برانگیز استقلال کاتالونیا ناچار به ترک اسپانیا شد و به بلژیک رفت، پس از دست‌یابی دوباره حزبش به اکثریت در پارلمان کاتالونیا، برای دردست‌گرفتن دوباره ریاست دولت محلی تمایل نشان داده بود و اکثریت پارلمان محلی هم حامی او بوده‌اند.

آقای پوجدمون هم‌چنان در بلژیک و در یک تبعید خودخواسته به سر می‌برد.

جوردی سانچز و چندین نفر دیگر از مقام‌ها و فعالان کاتالونیا هنوز در بازداشت به سر می‌برند و دولت مرکزی اسپانیا درباره آینده وضعیت آنها اظهارنظر نکرده است.

در همه‌پرسی کاتالونیا، ۴۳ درصد از واجدان شرایط رای دادند ولی از این عده بیش از ۹۰ درصد به استقلال از اسپانیا رای مثبت دادند. دولت مرکزی در مادرید این همه‌پرسی را از قبل برگزاری، غیرقانونی اعلام کرده بود.

دولت اسپانیا از تصمیم کارلس پوجدمون برای کناره‌گیری از نامزدی ریاست دولت محلی استقبال کرده است.

یکی از مقام‌های دولت مادرید به شرط ذکرنشدن نامش گفته است لازم است کاتالونیا "هرچه زودتر رئیس دولت محلی را انتخاب کند".

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

بعد از همه‌پرسی و سرکوب جدایی‌خواهان، معترضان در کاتالونیا بارها تظاهرات کرده‌اند. نظرسنجی جدید نشان می‌دهد حمایت از استقلال، کاهش عمده‌ای داشته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در پی همه‌پرسی استقلال، دولت مرکزی اسپانیا دولت محلی کاتالونیا را برکنار کرد، این منطقه را تحت حاکمیت مستقیم گرفت و انتخابات جدیدی برگزار کرد اما در آن انتخابات هم حامیان استقلال توانستند به اکثریت برسند.

همین اکثریت این پارلمان که حامی کارلس پوجدمون است، می‌توانست در این مدت به او رای اعتماد دهد تا دوباره رئیس دولت محلی شود اما رئیس پارلمان این جلسه را عقب می‌انداخت.

از یک طرف کارلس پوجدمون نمی‌توانست در جلسه پارلمان حاضر شود و از طرفی هم ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا هشدار داده بود کسی که "درگیر مسائل قانونی است"، نباید رهبر کاتالونیا شود.

آقای پوجدمون با کناره‌گیری‌اش گفته انتخاب آقای سانچز "در شرایط کنونی، تنها راه توافق برای یک دولت جدید است". اما قاضی پرونده آقای سانچز گفته است که او نمی‌تواند از زندان به مرخصی برود.

"مرکز مطالعات افکارعمومی کاتالونیا"، که مرکز معتبری است، هفته گذشته نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرد که می‌گوید آن حمایت از استقلال کاتالونیا به‌شدت افت کرده و الآن اکثریت مردم کاتالونیا مخالف استقلال هستند.

رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا در پیام تصویری به زبان کاتالان گفت تصمیمش به انصراف از نامزدی برای این است که بن‌بست سیاسی کنونی رفع شود.

او هم‌چنین در یک پیام تصویری دیگر به زبان انگلیسی گفته است: "ما برای مردمی که نماینده آنها هستیم، استقلال را به دست خواهیم آورد. این وظیفه ماست و آن را برآورده می‌کنیم."

آقای پوجدمون مقام‌های دولت مرکزی اسپانیا را متهم کرده که حق کاتالونیا را برای تعیین سرنوشت خود نقض کرده و گفته است وکلای او در این باره به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شکایت برده‌اند.

جوردی سانچز، که کارلس پوجدمون به نفع او از نامزدی انصراف داده، رهبر سابق "مجلس ملی کاتالونیا"، از گروه‌های حامی استقلال این منطقه است.

منبع تصویر، AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

جوردی سانچز الآن زندانی است و با اتهام 'فتنه' روبه‌روست.

دولت مرکزی اسپانیا بعد از برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، آقای سانچز و چندین نفر دیگر از مقام‌ها و سیاستمداران حامی استقلال را بازداشت کرد.

محدودیت‌های شدید پلیسی بعد از برگزاری همه‌پرسی، توجه ناظران بین‌المللی را برانگیخت.

بعد از اعلام تصمیم کارلس پوجدمون، در حساب توییتری جوردی سانچز پیامی منتشر شد که در آن آمده است: "مایه افتخار فراوان و مسئولیت عظیمی است که بتوانم نماینده مردم کاتالونیا باشم."