مسمومیت جاسوس روس؛ 'کشف بقایای عامل اعصاب در رستوران'

Image caption آقای اسکریپل ۶۶ در سال ۲۰۱۰ در جریان تبادل جاسوس میان روسیه و آمریکا از زندانی در روسیه آزاد شد و بعد از مدتی به بریتانیا پناهنده شد

بی‌بی‎سی مطلع شده در رستورانی که سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دخترش یولیا غذا خورده بودند، بقایای یک عامل اعصاب کشف شده است.

پیشتر پلیس بریتانیا اعلام کرده بود که این دو نفر با گاز اعصاب هدف قرار گرفته بودند.

بقایای یک عامل اعصاب در بخشی از یک شعبه رستوران "زیزی" (Zizzi) شهر سالزبری، واقع در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی لندن، پیدا شده است.

سرگئی اسکریپال و دخترش یکشنبه گذشته حدود دو ساعت پس از صرف غذا، روی نیمکتی در یک مرکز خرید سالزبری بی‎هوش پیدا شدند. حال هر آنها دو وخیم است.

گفته می شود عامل اعصاب کشف شده جان افراد دیگری که در آن رستوران حضور داشتند را تهدید نمی کند؛ همچنین مشتریانی که هم زمان با آقای اسکریپال و دخترش در رستوران بودند، در مظان اتهام نیستند.

رستوران مذکور همچنان بسته است و تحقیقات پلیس ادامه دارد. تحقیقات در چهار محل دیگر از جمله منزل آقای اسکریپال، آرامگاهی که همسر و پسرش در آن دفن هستند و نیمکتی که وی و دخترش روی آن پیدا شدند نیز ادامه دارد.

عامل (گاز) اعصاب بسیار سمی هستند و باعث از کار افتادن سیستم عصبی و باقی اعضای بدن می شوند. این مواد اغلب از طریق دهان یا بینی وارد بدن می شوند اما امکان جذب آنها از طریق چشم یا پوست هم وجود دارد.

حق نشر عکس EPA
Image caption حدود ۱۸۰ نفر از پرسنل نظامی از جمله نیروهایی که در خصوص تسلیحات شیمیایی تخصص دارند برای کمک به عملیات پاکسازی، به سالزبری اعزام شده اند

حداقل ۲۵۰ مامور پلیس امنیتی در این تحقیقات شرکت دارند. پلیس می گوید بیش از ۲۰۰ قطعه مدرک جمع آوری و با ۲۴۰ شاهد صحبت کرده است.

روز شنبه امبر راد، وزیر کشور بریتانیا، ازعملکرد پلیس تمجید و از روند "سریع" تحقیقات خبر داد. او گفت که دولت منابع عظیمی به این پرونده اختصاص داده است تا فرد یا افرادی که برای به قتل رساندن جاسوس سابق روس و دخترش تلاش کرده اند را دستگیر کند.

حدود ۱۸۰ نفر از پرسنل نظامی از جمله نیروهایی که در تسلیحات شیمیایی تخصص دارند برای کمک به عملیات پاکسازی، به سالزبری اعزام شده اند.

رسانه‌ها این اتفاق را با پرونده الکساندر لیتویننکو، یک مأمور سابق دیگر سازمان اطلاعاتی روسیه و منتقد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور مقایسه می‌کنند که در بریتانیا با مواد رادیواکتیو مسموم شد و در نهایت درگذشت.

آقای اسکریپل ۶۶ در سال ۲۰۱۰ در جریان تبادل جاسوس میان روسیه و آمریکا از زندانی در روسیه آزاد شد و بعد از مدتی به بریتانیا پناهنده شد.

موضوعات مرتبط