کنگره چین به افزایش دوره ریاست جمهوری رای‌ داد

پیشنهاد اصلاح قانون اساسی
توضیح تصویر،

در حال حاضر ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری به دو دوره پنج ساله محدود است

کنگره خلق چین به افزایش دوره ریاست جمهوری رای‌ داده است.

کنگره حزب کمونیست چین امروز یکشنبه (۱۱ مارس/۲۰ اسفند) در نشست سالانه خود این موضوع را بررسی کرد.

با تصویب این اصلاح قانون اساسی چین، دوران ریاست‌جمهوری فقط به دو دوره پنج ساله محدود نخواهد ماند؛ و بنابر این با این اقدام شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، عملا می‌تواند پس از پایان دو دوره پنج ساله ریاست جمهوری، کماکان برسر قدرت باقی بماند.

پیشتر خبرگزاری دولتی چین گزارش داد که لغو محدودیت دوران معاون ریاست جمهوری هم از دیگر پیشنهادهای مربوط به تغییر قانون اساسی است.

این پیشنهاد در رای‎گیری امروز با مشکل جدی مواجه نشده است.

اما برخی از گزارشها حاکی از آن بوده که تعدادی از ۲۸۹۰ نفر اعضای کنگره ممکن از دادن رای خودداری کنند که این به معنی مخالف آشکار و رای "نه" به پیشنهاد ارایه شده تلقی می‌شود. هنوز جزئیات آرا داده شده منتشر نشده است.

سانسورهای اعمال شده مانع از آن شده است تا این طرح پیشنهادی حزب کمونیست در فضای عمومی و بویژه در شبکه‌های اجتماعی به طور آشکار مورد بحث و تبادل نظر گذاشته شود.

کنگره خلق چین مشابه پارلمان در بسیاری از کشورها است اما در عمل به گفته ناظران تشریفاتی عملی می‌کند و آنچه را که به آن دیکته می‌شود به اجرا می‌گذارد؛ و این کنگره برخلاف نظر پیشنهاد شده از سوی حزب کمونیست گامی برنمی‌دارد.

حزب کمونیست در اواخر ماه فوریه و در پایان اجلاس سه روزه کمیته مرکزی این حزب پیشنهاد برداشتن محدودیت زمانی ریاست جمهوری را مطرح کرده بود.