زنان سعودی حق حضانت مشروط فرزندان را دریافت کردند

زنان در جده حق نشر عکس Getty Images
Image caption حق حضانت مشروط بخشی از اصلاحات اخیر عربستان در راستای بهبود شرایط و حقوق زنان بوده است

در ادامه اصلاحات اجتماعی اخیر در عربستان سعودی، حق حضانت اولاد در شرایطی به مادر داده شده است.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی متن بخشنامه ولید بن محمد الصمعانی، وزیر دادگستری و رئیس شورایعالی قضایی آن کشور، را در مورد سپردن حضانت فرزندان به مادر منتشر کرده است.

وزیر دادگستری عربستان در این بخشنامه که خطاب به دادگاه‌ها و قضات سعودی صادر شده تایید کرده است که در مواردی که پس از طلاق، بین والدین اختلافی در مورد سرپرستی فرزندان بروز نکند، حق حضانت اختصاص به مادر دارد و برای این منظور نیازی نیست که مادر در دادگاه طرح دعوا کند. در این بخشنامه، شرط سنی برای فرزند مشخص نشده است.

براساس این بخشنامه، اگر پس از طلاق، دعوایی در مورد حضانت در دادگاه مطرح نشود، مادر می‌تواند با تسلیم درخواستی به دادگاه صالحه همراه با امضای تعهدنامه حاکی از اینکه اختلافی در این مورد وجود ندارد، برگه اثبات حضانت را دریافت کند و از حقوق کامل در مورد سرپرستی فرزندان برخوردار شود.

+ عربستان اجازه می‌دهد زنان برای خدمت سربازی ثبت نام کنند

+ روز تاریخی زنان عربستان؛ آنها وارد استادیوم شدند

+ زنان عربستان سعودی حق رانندگی پیدا می کنند

+ ولیعهد عربستان رهبر جمهوری اسلامی را هدف حمله شدید لفظی قرار داد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اصلاحات اخبر به ابتکار محمد بن سلمان، ولیعهد، به جریان افتاده است

با اعطای حق حضانت به مادر، کلیه منافع مربوطه از جمله حق استفاده از کمک هزینه‌های دولتی و خصوصی فرزندان در اختیار مادر قرار می گیرد. مادر همچنین از طرف فرزند حق مراجعه به ادارات و مراجع مختلف در زمینه‌هایی مانند صدور گذرنامه و کسب مدارک تحصیلی را دارد.

اعطای حق حضانت به مادر حتی با شرط نبودن اختلاف بین والدین تحولی مثبت در حقوق مدنی عربستان سعودی محسوب می‌شود. در عین حال، مدافعان حقوق زنان تاکید داشته‌اند که بخشنامه جدید حق حضانت مادر بدون مراجعه به دادگاه را تنها در صورتی به رسمیت شناخته که پس از جدایی زن و مرد، اختلافی در مورد حضانت بین آنان وجود نداشته باشد.

تحول اخیر بخشی از برنامه دولت عربستان برای اصلاحات اجتماعی در این کشور توصیف شده است. این اصلاحات به ابتکار محمد بن سلمان، ولیعهد، به جریان افتاده و به خصوص بر گسترش حقوق زنان متمرکز بوده است.

از جمله زنان سعودی از چند ماه پیش اجازه رانندگی و حضور در ورزشگاه‌ها برای مشاهده مسابقات ورزشی را یافته‌اند ممنوعیت موسیقی با صدای زنانه نیز لغو شده است. همچنین زنان می‌توانند به ارتش بپیوندند.

مقامات سعودی تاکید دارند که قوانین آن کشور براساس قوانین شرع تدوین و اجرا می‌شود.

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، در صورت جدایی والدین، حضانت فرزند چه پسر چه دختر تا هفت سالگی با مادر و پس از آن با پدر است هر چند پس از ۷ سالگی هم در صورتیکه میان پدر و مادر درباره حضانت اختلاف باشد، حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه واگذار شده است.