امکانات دفاعی بریتانیا در جنگ شیمیایی و میکروبی تقویت می‌شود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پیش از این در بریتانیا تمرین دفاع در برابر حملات شیمیایی تروریستی صورت گرفته بود اما تقویت دفاع در برابر حملات نظامی تحولی جدید است

دولت بریتانیا یک مرکز جدید مقابله با حملات شیمیایی و میکروبی را تاسیس می‌کند.

این مرکز با هزینه نزدیک به یکصد میلیون دلار در پارک علمی پورتون داون در جنوب بریتانیا ایجاد خواهد شد و بخشی از برنامه تقویت و نوین‌سازی نظامی است. آزمایشگاه‌ها و تاسیسات تحقیقات نظامی بریتانیا در پارک علمی پورتون داون مستقر است.

خبر تاسیس مرکز جدید همزمان با بحران در روابط روسیه و بریتانیا بر سر حمله شیمیایی به یک جاسوس سابق روس در شهر سالزبری در بریتانیا منتشر می‌شود. اوایل ماه مارس گزارش شد که یک جاسوس سابق روس به نام سرگئی اسکریپال و دخترش، یولیا، در حالت بیهوشی در یک مکان عمومی در سالزبری یافت شده‌اند و تحقیقات بعدی نشان داد که این دو نفر با یک ماده شیمیایی دارای کاربرد نظامی مسموم شده‌اند.

مقامات بریتانیایی بعدا اعلام کردند که تحقیقات نشان داده است که ماده مورد استفاده ساخت شوروی سابق بوده و منحصرا در اختیار ارتش روسیه است. تحقیقات در این زمینه در پارک پورتون داون صورت گرفت.

+ مجادله بریتانیا و روسیه در شورای امنیت درباره حمله به جاسوس سابق روس

+ اثبات مسموم شدن جاسوس سابق روسی 'واکنش تند بریتانیا را در پی خواهد داشت'

+ بیماری ناگهانی 'جاسوس سابق روس' در بریتانیا

حق نشر عکس EPA
Image caption حمله شیمیایی به یولیا و سرگئی اسکریپال به عواملی در روسیه نسبت داده شده و به بحران در روابط آن کشور و بریتانیا انجامیده است

مقامات بریتانیایی گفته‌اند که این حمله یا توسط ماموران روسی و با آگاهی دولت آن کشور صورت گرفته یا اینکه مواد شیمیایی خطرناک به دست عواملی در روسیه افتاده است و دولت دیگر کنترل کاملی بر این مواد ندارد.

انتظار می‌رود گوین ویلیامسون، وزیر دفاع بریتانیا، برنامه تقویت تاسیسات مقابله با حملات شیمیایی و میکروبی را به زودی اعلام کند.

به گفته منابع نزدیک به وزارت دفاع، آقای ویلیامسون تاکید خواهد کرد که به نظر او، شهروندان بریتانیایی در حال حاضر در معرض حمله شیمیایی روسیه قرار ندارند اما وجود انبار تسلیحات شیمیایی آن کشور و حمله اخیر در سالیسبوری لزوم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه را گوشزد می‌کند.

همچنین، وزارت دفاع گفته است که با توجه به شرایط کنونی، دستور واکسینه شدن نظامیان بریتانیایی علیه بیماری سیاه زخم نیز صادر شده است. میکروب عامل این بیماری در تسلیحات میکروبی به کار می‌رود.

اخیرا یک مقام وزارت دفاع گفته بود که در سال‌های اخیر، به امکانات نظامی و دفاعی شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای توجه کافی نشده است و لازم است این کمبود جبران شود.

در سال ۲۰۱۲، ارتش بریتانیا دستور انحلال یگان ویژه مقابله با عملیات شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای را صادر کرد که برخی از منابع آن را اقدامی نادرست دانستند. این یگان در زمان جنگ سرد اهمیت قابل توجهی داشت. ظاهرا رفتار جدید دولت روسیه باعث شده است که خطر حمله با تسلیحات کشتار جمعی جدی‌تر گرفته شود.

وزیر دفاع بریتانیا گفته است که خطر اینگونه عملیات فقط از سوی روسیه نیست بلکه کشورهای دیگری را نیز می‌توان نام برد که به سادگی ضوابط بین‌المللی منع استفاده از تسلیحات شیمیایی را زیر پا گذاشته یا خواهند گذاشت. برخی منابع از کشورهایی مانند کره شمالی و سوریه در این زمینه نام برده‌اند.

پیش از این، با توجه به احتمال استفاده گروه‌های تندرو از مواد شیمیایی در عملیات خود، در بریتانیا تمرین مقابله با این نوع حملات صورت گرفته بود اما حمله شیمیایی به جاسوس سابق روس و احتمال ارتباط آن با نهادهای دولتی روسیه، نگرانی استفاده نظامی از این نوع مواد را هم افزایش داده است.

موضوعات مرتبط