شورشیان سوری تحت حمایت ترکیه عفرین را 'غارت کردند'

عفرین حق نشر عکس AFP
Image caption گزارشگران خبرگزاری فرانسه می‌گویند اموال غارت شده به بیرون عفرین منتقل شده

دیده بان حقوق بشر سوریه می‌گوید شورشیان سوری که با حمایت ارتش ترکیه به شهر عفرین حمله کرده‌اند،این شهر را "غارت کرده‌اند".

این نهاد مستقل که مقر آن در بریتانیا است و شبکه ای از منابع محلی دارد می گوید "مغازه‌ها و ساختمان‌های نظامی و دولتی" غارت شده‌اند.

گزارشگران خبرگزاری فرانسه هم می‌گویند شاهد بوده‌اند که شورشیان به مغازه‌ها، رستوران‌ها و خانه‌ها یورش برده و غذا، لوازم برقی، پتو و وسایل دیگر را از این اماکن به خارج شهر منتقل کرده اند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از اتفاقات ۴۸ ساعت گذشته در عفرین ابراز نگرانی شدید کرد و نوشت به نظر می‌رسد مردم عمدتا کرد عفرین با تهدید حمله ارتش ترکیه و نیروهای مخالف تحت حمایت ترکیه شهر را ترک کرده‌اند. در این بیانیه همچنین از وضعیت کسانی که از شهر خارج شده‌اند و نیاز به سرپناه و امکانات اولیه دارند و همچنین از گزارش‌های غارتگری در این شهر ابراز نگرانی شده است.

در همین حال رسانه های ترکیه خبر می دهند انفجار بمبی که نیروهای کرد پیش از ترک شهر کار گذاشته بودند باعث کشته شدن یازده نفر شده است.

عفرین و مناطق اطراف آن که عمدتا کردنشین هستند از دو ماه پیش هدف حمله ارتش ترکیه و شورشیان سوری قرار داشته اند. دیروز این نیروها توانستند کنترل شهر را از دست یگان های مدافع خلق - شبه نظامیان کرد- خارج کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption کردها می‌گویند تا آزاد کردن عفرین دست از مقاومت نخواهند کشید

رهبران کرد گفته‌اند که تا زمانی که "وجب به وجب عفرین را پس نگیرند" این شهر را به "کابوس دائم" ترکیه و متحدانش بدل خواهند کرد.

دولت ترکیه می گوید یگان‌های مدافع خلق در واقع شاخه حزب کارگران کردستان هستند که دولت ترکیه و آمریکا و اتحادیه اروپا آن را سازمانی تروریستی می‌دانند.

این گروه از سه دهه پیش در جنوب شرقی ترکیه برای استقلال کردستان می جنگد.

یگان‌های مدافع خلقی هر ارتباطی را با حزب کارگزان کردستان تکذیب می‌کنند. آمریکا هم از این موضوع حمایت می کند. آمریکا برای این گروه و نیروهای عرب متحد آنها در جنگ با داعش تسلیحات و پوشش هوایی فراهم کرد.

شورشیان سوری که عفرین را تسخیر کردند می‌گویند وقتی وارد شهر شدند مقاومتی چندانی ندیدند. گفته می‌شود یگان‌های مدافع خلق به همراه ۲۵۰ هزار نفر از اهالی آن، هفته گذشته شهر را ترک کرده بودند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پایین کشیدن مجسمه کاوه آهنگر در عفرین

تصاویری که از این شهر منتشر شده نشان می دهد پرچم ترکیه بر فراز ساختمانی در مرکز شهر به اهتزاز در آمده و شورشیان مجسمه کاوه آهنگر را سرنگون می‌کنند.

رهبران شورشیان مخالف بشار اسد این غارتگری را محکوم کرده‌اند از جمله محمد علوش، رهبر جیش الاسلام -یک گروه شبه نظامی قدرتمند که از حمایت عربستان برخوردار است- در توئیتر نوشته است "غارت و دزدی اموال عمومی و خصوصی جرم است. کسانی که در این فساد شرکت می کنند باید محکم بر دستشان زد."

حق نشر عکس AFP
Image caption شورشیان سوری با حمایت ارتش ترکیه به عفرین هجوم بردند

مارک لوون گزارشگر بی‌بی‌سی در ترکیه می گوید رسانه‌های طرفدار دولت از حمله به عفرین و تسخیر آن استقبال کرده‌اند. اکنون سئوال این است که آیا رجب طیب اردوغان نیروهای ترکیه را به سمت منجی در صد کیلومتری غفرین پیش می‌راند تا کردهای را از آنجا بیرون براند یا نه.

رییس جمهور ترکیه گفته که چنین خواهد کرد اما این ممکن است برای زیر فشار گذاشتن آمریکا باشد که به بیرون راندن یگانهای مدافع خلق از منجی تن دهد. کردها نگرانند که هدف ترکیه بیرون راندن جمعیت کرد از مناطق کردنشین سوریه و جایگزین کردن آنها با اعراب و ترکمنها باشد.

دولت ترکیه این موضوع را تکذیب می‌کند. به احتمال زیاد در این مناطق کردنشین از سکونت دائمی اعراب و ترکمنها خیلی اسقبال نخواهد شد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گریز مرگبار از عفرین

دیده بان حقوق بشر سوریه می‌گوید در نبرد عفرین ۲۸۹ غیر نظامی از جمله ۴۳ کودک کشته شده اند. دولت ترکیه تاکید می‌کند که غیر نظامیان در این نبرد هدف قرار نگرفته‌اند.

دولت ترکیه همچنین می گوید ۳۰۰۰ تروریست را خنثی کرده- یعنی تسلیم، اسیر یا کشته شده‌اند. یگان‌های مدافع خلق می‌گویند صدها نفر از نیروهای ارتش و شورشیان سوری را کشت‌ اند.

موضوعات مرتبط